Mevsimlik tarım işçisi: 6 aydır ekiyoruz, biçiyoruz emeğimizin karşılığını alamıyoruz

Şanlıurfa’dan gelerek Ankara’nın farklı ilçelerinde çalışan mevsimlik tarım işçileri; banyosu, tuvaleti olmayan çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor. Ancak aylarca emek harcadıkları mahsulden de para kazanamıyor. Şereflikoçhisar'daki soğan tarlalarında çalışan bir işçi, “Biz altı aydır buradayız. Ekiyoruz, biçiyoruz emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Soğanın maliyeti 75- 85 kuruş. Biz 50- 60 kuruşa satıyoruz. Şu anda bütün soğanlar kalmış. Ne satabiliyorsun ne geri dönebiliyorsun. Ne yapacağımızı şaşırdık" diyor.

Mevsimlik tarım işçisi: 6 aydır ekiyoruz, biçiyoruz emeğimizin karşılığını alamıyoruz
09 Ekim 2021
13:16

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde 8 aydır soğan tarlasında ekimden sökümüne kadar çalışan mevsimlik tarım işçileri, bu yıl soğan fiyatlarından dertli. Günde 14 saat çalışan mevsimlik tarım işçileri maliyeti 85 kuruş olan soğanı 50 kuruşa dahi satamadıklarını söylüyor. Elektriği, suyu olmayan çadırlarda yaşayan işçiler, soğan satılmadığı sürece ücretlerini de alamıyor. 

"7 kişi çadırda kalıyoruz"

Neşet isimli mevsimlik tarım işçisi yaşadığı süreci şöyle anlatıyor:

“Biz altı aydır buradayız. İkinci ayın 15’inden beri buradayız. O soğukta gerçekten çok perişan olduk, çoluk çocuğumuzla birlikte. Ekiyoruz, biçiyoruz emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Soğanın maliyeti 75- 85 kuruş. Biz 50-60 kuruşa satıyoruz. Maliyeti gerçekten bizi kurtarmıyor. İşçi çalıştırıyor, işçi parasını nereden getireceğimizi bilmiyoruz. Bir traktörüm vardı. Bu sene onu da satacağım, işçi parasını vereceğim. Ben bu işi bırakacağım artık yeter. Çünkü çiftçinin sesi duyulmuyor. Çiftçi ölmüş. Gübre iki kat, ilaç iki kat. Her şey iki kat olmuş. Ama bu soğan bir buçuk kat olsa, o da olmadı. Geçen seneden maliyeti daha düşük, satışı daha düşük. Sayın Cumhurbaşkanı sesimizi duysun, yeter artık. Benim kendi ailem 7 kişiyiz. Çadırda kalıyoruz. Yılanın, akrebin arasında yatıyoruz. Ama emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Şu an da bütün soğanlar kalmış. Alıcı yok. Satacağız alıcı yok. Ne satabiliyorsun ne geri dönebiliyorsun. Ne yapacağımızı şaşırdık."

"Gelecek hayalerim için endişeliyim" 

24 yaşındaki, mevsimlik tarım işçisi ise liseyi bitirdikten sonra eğitime devam etmediğini söylüyor. Genç işçi yevmiyelerinin yetmediğini, günde 14 saate varana kadar çalıştıklarını söylüyor.

Tarım işçisi, “Bu şartlar altında ne kadar yevmiye alabilirsin orası da meçhul. Ankara ayazı başladı. Sabahları işe geç gelme durumumuz var soğuktan. Geldiğimiz gibi zaten ateş yakıyoruz. Biraz olsun ellerimiz tutabilsin diye. 14 saat çalışıyoruz" diyor.

Geleceği için “Vallahi endişeliyim” diyen tarım işçisi, “Yaşam çok zor oldu. Eskiden asgari ücret 900 liraydı. Yağ tenekesi 70-80 liraydı. Tamam asgari ücret 3 bin liraya yaklaştı ama yağ tenekesinin fiyatı da 300 liraya çıktı. Yani değişen bir şey yok. Hayat daha da pahalandı” diyor.

"Elektrik yok, su yok'

Yaşam koşulları kötü bir halde olan tarım işçileri, çadırlarda kalıyorlar. Çadırların hiçbirinde elektrik yok. Suyu ise yakında bulunan İrfanlı Barajı’ndan tankerleri doldurarak kullanıyorlar.

Geldiği günden bu yana banyo yüzü görmediğini söyleyen Abdülbaki Ökten, şunları söylüyor:

“Ben 6 aydır buradayım, yaz, kış. Üstüme üç kere kar yağdı. Urfa’dan geldim. Şu anda 850 bin lira borçluyum. Mazota, gübreye, bakkala, fırıncıya her şeye…Bu ne ya. Vergimizi ödüyoruz ya. Canımızı istiyorsa gelsin alsın. Çadırlarda kalıyor millet artık. Çadırlarda, perişan halde. Elektrik yok. Su yok. Banyo, tuvalet yok. Affedersin bir aydır banyo yapmamışım soğuktan.”

Davutoğlu Van'dan Bakan Bilgin'e yanıt verdi: Gençler sizin çocuklarınız gibi ceplerinde dolarla yurtdışına gitmiyorlar

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “‘Gençler Türkiye’den kaçmak istiyor’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyor” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e tepki gösterdi. Davutoğlu, “Bunların gözü kör oldu. Gençleri göremiyorlar. Sayın Bakan, o gençler sizin çocuklarınız veya yakınlarınız gibi ceplerinde dolarla yurt dışına gitmiyorlar. Türkiye’de, ana yurtlarında, ana vatanlarında, ana şehirlerinde iş bulamadıkları için gidiyorlar” dedi.

'Yok öyle' diyen Kılıçdaroğlu Merkez Bankası'na çıkarma yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek üzere Merkez Bankası’na geldi.

150 öğrenci duruşma için Antep'ten Nizip'e götürülmüş

Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören yaklaşık 150 öğrencinin, okulun beden eğitim öğretmeni A.S tarafından Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması yapılan H.Ş’ye destek vermek için götürüldüğü ortaya çıktı. Velilerin tepki gösterdiği olayın ardından soruşturma açan Gaziantep Valiliği, öğretmen ile iki idarecinin açığa alındığını duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.