Mezopotamya Kitap Fuarı hazırlıkları başladı

Diyarbakır’da düzenlenen kitap fuarı bu yıl ilk kez Mezopotamya Kitap Fuarı adıyla gerçekleştirilecek.

Mezopotamya Kitap Fuarı hazırlıkları başladı
18 Ağustos 2021
17:41

Diyarbakır Fuarcılık A.Ş. (DİFAŞ) ve ALZ Grup tarafından 2-10 Ekim 2021 tarihlerinde Diyarbakır’da düzenlenecek olan “Mezopotamya Kitap Fuarı”nın çalışmaları başladı. Kitap fuarı için oluşturulan “Danışma Kurulu” üyeleri, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda (DTSO) bir araya geldi. Danışma Kurulu üyeleri Mezopotamya’nın tarihi ve kültürel birikimine yakışır bir fuar organizasyonu için izlenecek yol ve yöntemlerin yanı sıra düzenlenecek etkinlikleri de görüştü. 

Toplantıda, “Mezopotamya” markasıyla bu yıl ilki düzenlenecek fuarda çok dilli ve çok kültürlü bir katılımın esas alınması, yurt içi ve yurtdışından fuara katılım sağlayacak olan yayıncılara gerekli lojistik desteklerin sunulması, pandemi yayılımına karşı gerekli tedbirlerin alınması gibi konular ele alındı.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, kitap fuarına şimdiden hem yurt içinden, hem de Federe Kürdistan Bölgesi, İran ve diğer komşu ülkelerden yoğun bir ilginin olduğunu belirterek, “Fuarın en iyi şekilde organizasyonu için kentteki bütün kurum ve kuruluşların içinde yer alacağı bir yapılanmayla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bunun için hem Diyarbakır’daki, hem de Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet yürüten yayın kuruluşları ile sürekli iletişim halindeyiz. Danışma Kurulumuzu da bu paralelde oluşturmuş bulunuyoruz. Kentimizin bütün bileşenlerinden aldığımız güçle fuarımızı en yüksek katılımla ve büyük bir başarıyla tamamlayacağımızdan şüphemiz yok” dedi.

Hayali gerçekleşemedi ama dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor

Çocukluk hayali olan Erîvan Radyosu'nda klam söylemeyi gerçekleştiremeyen dengbêj Mistefa, inşaatta, köy odalarında ve sokakta seslendirdiği klamlarla Kürt kültür ve tarihine ışık tutuyor.

Evini atölye olarak kullanan ressam, 48 yıldır Türkiye’nin demokrasisizliğini resmediyor

Türkiye’nin “Demokrasisizlik” tarihini çizdiğini söyleyen ressam Ramazan Soğukpınar, Roboski, Şengal, Halepçe ve Ankara Gar katliamları gibi birçok olayı resmetti. 

CHP'li Erol tepkiler üzerine Ana Fatma'daki tableti kaldırdı

Ana Fatma Ziyareti’ne isminin yazılı olduğu tableti asan CHP’li Gürsel Erol, gelen tepkiler üzerine mermer tableti kaldırmak zorunda kaldı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.