Mısırlı tasarımcı ilke imza attı, bedensel engellilere özel tasarımlar yaptı

Mısırlı tasarımcı Ashgan Al-Abhar, bedensel engellilere özel kıyafet tasarlayan moda şirketi Metfasal Leek’i kurarak ülkede bir ilke imza attı.

Mısırlı tasarımcı ilke imza attı, bedensel engellilere özel tasarımlar yaptı
28 Ocak 2021
15:01

Mısırlı tasarımcı Ashgan Al-Abhar, bedensel engelli bir arkadaşının sözlerinden etkilenerek ülkesinde bir ilke imza attı. Tekerlekli sandalye kullanan bir arkadaşının hareket kabiliyetini engellemeyen bir elbise giymek istediğine dair sözlerinden ilham alan Al-Abhar, moda şirketi Metafasal Leek’i kurdu. Ülkenin yürüme engelliler için kıyafet tasarlayan ilk moda şirketi olan Metafasal Leek’i kuran Ashgan Al-Abhar böylece ülkesinde bir ilke imza attı.

“Şık giysiler insanları mutlu ediyor”
Al-Abhal, "size özel" anlamına gelen Metfasal Leek’i kurma nedenini genellikle bedensel engelliler için yeterince rahat ve güzel kıyafetler tasarlanmaması olarak açıkladı. Yürüme engellilerin, kıyafetleri giyip çıkarmakta zorlandığını belirten Al-Abhar, kısa boylu insanların da uygun bedenleri bulmakta zorlandığını söyledi. Herkesin modaya uygun giyinme hakkı olduğunu vurgulayan Al-Abhar, “Şık giysiler insanları mutlu ediyor ve özgüvenlerini arttırıyor” dedi.

“Müşterim ilk kez kendi başına giyinebildiğini söyledi”
Bugüne kadar aldığı en iyi iltifatın ise tekerlekli sandalyedeki bir müşterisinden geldiğini söyleyen Al-Abhar, "Müşterim, bizim tasarladığımız pantolonlardan birini deniyordu ve sadece 10 dakika sonra soyunma odasından çıktığında ilk kez yatağa yaslanmadan kendi başına giyinebildiğini söyledi" dedi.
Markanın lansmanından önce tasarladığı kıyafetleri denemeleri için engelli bireyleri işe aldığını belirten Al-Abhar, kıyafetleri deneyenlerin başta gömlek ve pantolonların düğmelerini iliklemede sorun yaşadığını aktardı. Mısırlı tasarımcı, tasarımlarında fermuar ve düğmeler yerine zaman ve emekten tasarruf sağlayan alternatiflere yer verdiğini söyledi. Al-Abhar, tasarımlarının engelliler ve kısa boylular hakkındaki görüşlerini değiştirmeye yardımcı olmasını umduğunu da sözlerine ekledi.

Papa Erbil'e geçti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Erbil Havalimanı’nda Neçirvan Barzani tarafından karşılandı.

8 Mart Generation Equality için bir miting çığlığıdır

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl kadınlar, 8 Mart’ta kadın mücadelesinin sesini ve renklerini alanlara taşıyor.

Kopenhag Üniversitesi: Yapay zeka, kimlerin Covid-19'dan öleceğini yüzde 90 oranında tahmin ediyor

Kopenhag Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, yaklaşık 4 bin Danimarkalı Covid-19 hastasından elde edilen veriler ışığında yapay zekanın kimlerin Covid-19'dan öleceğini yüzde 90 oranında tahmin ettiği belirtildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.