MKGP'den 3 Mayıs açıklaması: Direnenlere gazetecilik sözümüz olsun

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP),  3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

MKGP'den 3 Mayıs açıklaması: Direnenlere gazetecilik sözümüz olsun
03 Mayıs 2021
10:44

180 ülke arasında Türkiye’nin basın özgürlüğünde 153’üncü sırada olduğu hatırlatılan açıklamada, bu durumun “özgürlük” olarak tanımlanamayacağı vurgulandı. Açıklamada, “Bugün birçok arkadaşımız cezaevlerinde iken sahada olanlar ise ya gözaltına alınıyor ya haklarında dava açılıyor ya da takip ettiği haberde darp edilip bırakılıyor. Son yasa da gösterdi ki gazetecilik bir meslek alanı olmaktan çıkıp bir direniş alanına dönüştü bizler için. Bizi kameramıza el koymakla tehdit edenler, haberlerimize sansür uygulayıp, kurumlarımızı kapatabiliyor, sitelerimizi engelliyor ve biliyoruz ki işte bunu yapanlar yasaları kendilerine göre uyduranlar, toplumu kandıranlardır” denildi.

Açıklamada şöyle devam edildi: 

"O yüzden böylesi günler bizler için basının özgürlüğünü kutlama değil, saldıranlara karşı diz çökmeyeceğimizi hatırlattığımız gündür. Kadın gazeteciler olarak öncelikle bugünün anlamını bulması için bedel veren ve mücadele eden tüm meslektaşlarımızın 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü yeniden kutlarken, platform olarak da birlikte daha çok ve daha güzel olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isteriz. Ve iki gün önce 1 Mayıs alanlarındaki ısrarlı ve inançlı direniş de gösterdi ki hakikat direnmeye ve dile gelmeye devam edecek. Bizler de dün olduğu gibi yarın da ne yasalarınız ne yasaklarınız diyerek alanda olmaya devam edeceğiz. Direnenlere gazetecilik sözümüz olsun.”

Şenyaşar Ailesi: Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz

Şenyaşar ailesi, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün resmi Twitter hesabnı ve Adalet Bakanlığının hesabını etiketleyerek, “Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

TJA: Filistin halkının haklı mücadelesinin yanındayız

Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Erdoğan: 'Dünya 5'ten büyüktür' çağrımızın haklılığına hep birlikte şahitlik ettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısına dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Geldiğimiz noktada durum ürkütücü bir hal almış" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.