'Müşteriye fiyat verdiğimizde korkuyoruz; ya bir şey derse'

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Kahta’da mobilya esnafının nabzını tuttu. Tutdere’ye girdi maliyetlerinin artması nedeniyle iş yapamadıklarını anlatan bin esnaf, “Müşteriye fiyat verdiğimizde korkuyoruz; ya bir şey derse. Sürekli Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ki ‘Her şey süper, enflasyon yok’. Ama ben bir şey anlamadım. Şu an burada 200’den fazla esnaf var; yarısından fazlası esnaf, kredi borcunun dibinde” dedi.

'Müşteriye fiyat verdiğimizde korkuyoruz; ya bir şey derse'
08 Eylül 2021
11:36

Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde mobilya esnafını ziyaret etti. Esnaf, Tutdere’ye sorunlarını anlattı. Bir esnaf, yurttaşlara fiyat vermeye utandıklarını söyleyerek, “Eskiden 5 bin liraya verdiğimiz bir dolap şu anda 10 bin lira. Bu, bizden kaynaklı değil, MDF’lerden kaynaklı. Zamlara bizim tepkimiz. Esnaf olarak 152 dükkan var. Çalışan 5-10 makina var. Derin bir sessizlik var” diye konuştu.

Esnaf, devlet büyüklerinin soruna el atması gerektiğini kaydederek, “Zamlar devletin elinde değil ama ana firmaların elinde. Adamlar stokluyorlar, zam gelince bizim üzerimize fark atıyorlar, biz müşteriye yansıtamıyoruz” dedi.

Başka bir esnaf da MDF’ye 4 ayda yüzde 120 zam geldiğini belirterek, “4 ay önce 220’lerden alıyorduk, şu anda 450-480 liralarda” dedi. Esnaf, “Bu işin sonu kötü. İş sezonu millet yatıyor. Piyasa durgun. Tekstilden sonra bu ülkede mobilya sektörü gelir. Mobilya sektörü böyleyse her şey ölü” diye konuştu.

Esnaf, yurt dışına ürün satan toptancıların fırsatçılık yaptığını öne sürerek, “Fabrikalarda da sıkıntı var. Kafasına göre zam yapıyor” dedi.

Borçlarını ödeyemeyecek durumda olduğunu anlatan diğer bir esnaf da kredi borçları için yeni bir düzenleme istediklerini belirterek, “Ben, 12 bin lirayı tek seferde ödeyemem. Elimdeki malı maliyetinin altında veriyorum ki şeyi çıkartayım. Ekstra yük. 4 bin lira ödeyecekken şu anda 12 bin lira olmuş” diye konuştu.

“Koskoca sanayi içinde ses yok” diyen esnaf ise girdi maliyetlerinin arttığına dikkat çekerek, “Sattığımız malzemeyi bir daha alamadık, 2-3 katına” dedi.

Başka bir esnaf da müşteriye fiyat verirken korktuklarını kaydederek, “Maliyetleri göstersem, dışarıya fiyat verirken korkuyoruz. Ne edeceğimizi bilmiyoruz. Müşteriye fiyat verdiğimizde korkuyoruz, ‘Ya bir şey’ derse. Sürekli Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ki ‘Her şey süper, enflasyon yok’. Ama ben bir şey anlamadım. Şu an burada 200’den fazla esnaf var; yarısından fazlası esnaf, kredi borcunun dibinde” diye konuştu.

Tutdere ise esnafın ham madde fiyatlarından şikayetçi olduğunu belirterek, “MDF ve diğer malzemeler geçen yıl 200-250 lira civarındayken bu yıl 400-450 lira civarına çıkmış durumda. Fiyatların hızla yükselmesi ve her gün zam gelmesi vatandaşlarımızı da buradaki esnaflarımızı da sıkıntıya sokmuş. Esnaf diyor ki ‘Biz artık vatandaşı fiyat veremiyoruz, utanıyoruz’. Çünkü vatandaşın bu zamları esnaftan bildiğini düşünüyorlar. Bu esnafımızı kendi müşterilerine karşı mahcup düşürüyor, hem de iş yapamamaktan kaynaklı mağduriyet yaşıyorlar” dedi.

Su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem

Su sıkıntısı nedeniyle ürünlerinin çürüdüğünü belirten çiftçiler, sulama kanalının suyunu kesti.

Salgında 57 eczacı yaşamını yitirdi

Olağan Genel Kurulu’nda salgından ötürü 57 eczacının ve 20 eczane çalışanın yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Hiçbir yöneticinin hayal bile edemeyeceği bir süreç yaşadık” diyerek yaşananları özetledi. 

'İhbar var' gerekçesiyle konsere yasaklama

 Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur'un katılımıyla düzenlenecek konser, "ihbar yapıldı" denilerek yasaklandı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.