Müteahhitler zamlara karşı iş bıraktı

Torbalı ilçesindeki müteahhitler, inşaat malzemelerine yapılan zamlar nedeniyle 15 gün iş yapmama kararı aldı.  

Müteahhitler zamlara karşı iş bıraktı
20 Eylül 2021
14:53

İzmir Torbalı Ticaret Odası (TTO) İnşaat Komitesi, son yıllarda demir, çimento ve hazır betona yapılan zamlara ilişkin oda binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, son 3 yılda çimentoya yüzde 85, demire yüzde 137, betona ise yüzde 97 zam yapıldığını aktardı. Olgun, iş yapamaz hale geldiklerinden kaynaklı 15 gün ilçede inşaatların durdurulacağını açıkladı. Olgun, yapı inşaatlarında kullanılan ve 2018 yılında 180 TL olan bir metreküp beton fiyatının bu yıl 355 TL’ye çıktığını söyledi. Olgun, beton, demir ve çimentonun yanı sıra diğer 79 kalemde de son 2 ayda yüzde 50’lik artış olduğunu aktardı. 

Olgun, “Hayatın her alanında zam var. Yüksek faiz, yüksek enflasyon ve yüksek kur üyelerimizin belini büktü. Ama inşaat sektörüne enflasyonun yanı sıra kartelcilerin fırsatçılığı eklenince ilçede konut yapımında yüzde 30’luk düşüş yaşandı. Yapı malzemelerine yapılan zamlarla Torbalılı müteahhitlerin inşaat yapamaması sonucunda ilçede konut stoku zamanla eridi" dedi. 

Torbalı'nın, İzmir ilçeleri arasında sayı olarak en çok büyüyen ilçe konumunda olduğuna dikkati çeken Olgun, "Sadece bu sene Torbalı nüfusuna 8 bin 377 kişi dahil oldu. Torbalı’da her yıl ortalama 11 binin üzerinde konut yapılıp satılmakta. Ancak yapı malzeme kartelleri yine fahiş zamlar yaptı. Bu yapılan zamlar sonucunda müteahhitlerimiz inşaat yapamama durumunda kaldı ve mevcut konut stoku da artan nüfusun talebini karşılayamaz hale geldi. Bu nedenle 15 günlük iş bırakma eylemi yapıyoruz" diye konuştu. 

Pandemi döneminde 113 bine yakın iş yeri ve 71 bin şirket kapandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pandemi döneminde, 11 Mart 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında; 112 bin 710 esnafın iş yerini kapattığını, 71 bin 314 şirketin de kapandığını açıkladı.

CHP'li Akın: Asıl kuyruklar burada

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, dün akşam vatandaşların akaryakıt zammı devreye girmeden benzin istasyonlarında oluşturdukları kuyruklara dikkat çekti. Akın, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fransa’da, Almanya’da İngiltere’de kuyruklar olduğunu söylüyor. Asıl kuyruklar burada. Vatandaşın zam kuyruğudur bu kuyruk” dedi.

Suriyeli heykeltraş Saffan: İnsanların çığlıkları artık sussun

Savaştan dolayı Deyrazor’dan Urfa'ya göç eden heykeltıraş Akram Saffan, "Hiç kimseye faydası olmayan savaş, yoksullara, çocuklara, kadınlara hayatı çekilmez hale getirdi. İnsanların çığlıkları artık suskun istiyorum” diyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.