Müzisyenler Derneği: Hibe desteği tüm müzisyenleri kapsamalı

İktidarın açıkladığı hibe desteğinin çok az bir kesimini kapsadığını belirten Müzisyenler Derneği, hibe desteğinin tüm müzisyenleri kapsaması için iktidara çağrı yaptı.

Müzisyenler Derneği: Hibe desteği tüm müzisyenleri kapsamalı
29 Mayıs 2021
18:04

İzmir Müzisyenler Derneği, iktidarın yapacağı hibe ve desteklerle ilgili müzik ve sahne emekçilerinin taleplerini içeren yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Devlet kurumlarında ya da kurumsal firmalarda iş bulamayan yüzde 90 ise hiçbir güvencenin olmadığı, gerek ücret gerek sosyal haklar bakımından oldukça kötü şartları dayatan bir müzik sektöründe tutunmaya çalışmaktadır

Mevcut haliyle büyük çoğunluğu vergi mükellefi olmayan müzik ve sahne emekçileri özellikle bu dönemde oldukça mağdur durumdadır. Salgınla birlikte işsizlik, eğlence sektörünün nefes alamaz hale gelmesi, yasaklar ve kısıtlamalar nedeniyle hayat bizler için artık baş edilemez, katlanılamaz bir haldedir.

Ekonomik nedenler, belirsizlik, çaresizlik, umutsuzluk, terk edilmişlik, amaçsızlık da insanların içindeki yaşam şevkini kırdı. Sosyal devlet sanatı ve sanatçıyı korumakla yükümlü iken, müzik emekçileri eşe dosta el açmak zorunda bırakılmış olmanın gurur kırıklığını, onuruna dokunan üzüntüsünü yaşıyor. Yaşam şartları ve bu etkenler arkadaşlarımızda bunalımlara yol açtı."

Müzisyenler, sosyal devlet ilkesi gereği yurttaşlarının insanca yaşayabileceği asgari standartları sağlamak, anayasal olarak iktidarın sorumluluğunda olduğu hatırlatmasında bulunarak, taleplerini sıraladı:  

“* Bu gerçekten hareketle hibe desteğinin kapsamının, kayıt dışı çalışan müzik ve sahne emekçilerini kapsaması ya da yeni bir çalışma ve başvuru imkânı sağlanarak Müzik Susmasın Projesinin kapsamının genişletilmesi öncelikli talebimizdir.

* Müzik Susmasın Projesi ödemeleri Mayıs ayı itibariyle bitti. Bu ödemelerin yılsonuna kadar uzatılmasını talep ediyoruz.

* Bu süreçte işsiz kalan müzisyenler dâhil herkese asgari ücret tutarında maaş bağlanmasını talep ediyoruz.

* İşsizlik ödeneğinin iyileştirilerek süresinin pandemi sonuna kadar uzatılmasını talep ediyoruz.

* Bir an önce mekânların gerekli önlemler alınarak açılması, vergi ve sigortaların ertelenmesi, kira desteği ve istihdamı teşvik edici sosyal politikaların uygulanmasını, insanların ekmeklerini kazanır hale gelmelerinin sağlanmasını talep ediyoruz. 

* Kayıt dışı çalışmaya karşı tüm sanatçıların ve diğer sektörlerdeki işçi ve emekçilerin sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmasını, sigortalılığı kolaylaştırıcı ve teşvik edici düzenlemeler yapılmasını talep ediyoruz. 

* Sanatı ve sanatçıyı koruyan, sanatını icra ederek ekmeğini kazanmasını sağlayan program ve projelerin uygulanmasını istiyoruz. (Dijital konserler, hizmet alımları gibi)”

Kiraz üreten çiftçiler pazar sıkıntısına çözüm bulunmasını istiyor

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Altınyaka Mahallesi'nde kiraz üreten çiftçiler, geçen yıl pandemi sebebiyle yaşanan pazar sıkıntısına bu yıl tedbir alınmasını bekliyor.

TÜİK verilerine göre tarım ürünleri üretici fiyat endeksi yıllık yüzde 20,20 arttı

TÜİK, Tarım-ÜFE verilerini yayımladı. Çiftçinin üretim maliyetlerinin farklı girdi kalemleri dahil edilerek hesaplanan verilerde bir önceki aya göre düşüş kaydedilirken yıllık maliyetlerde artış oldu.

TÜİK, 'Konut Satış İstatistikleri' verisini paylaştı: Mayıs ayındaki satışların yüzde 17'si ipotekli

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Mayıs ayına ait Konut Satış İstatistikleri verisini paylaştı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,2 artarak 59 bin 166 oldu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.