Myanmar'da darbeye karşı protestolarda 3 parmaklı işaret

Myanmar'da 1 Şubat’ta yapılan askeri darbe sonrası halk protesto eylemleri için bir araya geldi.

Myanmar'da darbeye karşı protestolarda 3 parmaklı işaret
06 Şubat 2021
13:38

TİRAJ/ Myanmar ordusu, geçtiğimiz Pazartesi günü Kasım 2020'deki genel seçimlerde, Aung San Suu Kyi'nin lideri olduğu Ulusal Demokrasi Birliğinin (NLD) hile yaptığı gerekçesiyle yönetime el koymuştu. Bazı generaller, Suu Kyi ve onlarca hükümet yetkilisi gözaltına alınmıştı.

Sosyal medyaya erişim yasağı getirildi

Ülkede 1 Şubat'ta yapılan askeri darbe sonrası Facebook'a kısıtlama getirilirken, dün de askeri rejim tarafından hizmet sağlayıcılara Twitter ve Instagram'a erişimi kesme talimatı verildi. Açıklamada, bazı kişilerin sahte haberleri yaymak için her iki platformu da kullanmaya çalıştığı iddia edildi.

Fabrika işçilerinin ve öğrencilerin öncülük protestolar, binlerce kişinin sabah saatlerinde ülkenin en büyük kenti Yangon'da bir araya gelmesiyle başladı. Darbeye karşı yürüyüşe geçen protestocular,  "Askeri diktatörlük düşsün", "Kahrolsun diktatörlük" şeklinde slogan atarken, yürüyüşün engellenmesi için yüzlerce polis cadde ve sokaklara konuşlandırıldı.

Protestolardaki 3 parmaklı işaret

Taylan'daki protestocular ve 3 parmak

2014 yılında Tayland'daki askeri darbe sonrası eylemcilerin kullandığı 3 parmaklı el işaretini, Myanmar'daki askeri darbe sonrası sokaklara çıkan protestocularda kullandı.

Peki, 3 parmaklı işaret ne anlama geliyor? Hollywood yapımı ‘Açlık Oyunları’ filminde halk, diktatör 'Başkan Snow'u protesto etmek için üç parmağını bitişik olarak havaya kaldırıyordu.

Protestolarda kullanılmaya başlanan bu el işareti ile ilgili başka bir görüşe göre ise, üç parmak Fransız Devrimi'nin değerleri olan ve Fransa bayrağında da üç renkle sembolize edilen özgürlük, eşitlik ve kardeşliği ifade ediyor.

Papa Erbil'e geçti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Erbil Havalimanı’nda Neçirvan Barzani tarafından karşılandı.

8 Mart Generation Equality için bir miting çığlığıdır

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl kadınlar, 8 Mart’ta kadın mücadelesinin sesini ve renklerini alanlara taşıyor.

Kopenhag Üniversitesi: Yapay zeka, kimlerin Covid-19'dan öleceğini yüzde 90 oranında tahmin ediyor

Kopenhag Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, yaklaşık 4 bin Danimarkalı Covid-19 hastasından elde edilen veriler ışığında yapay zekanın kimlerin Covid-19'dan öleceğini yüzde 90 oranında tahmin ettiği belirtildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.