Nature Dergisi Covid-19’a ilişkin önemli bir araştırmaya yer verdi

İngiltere’de en üst düzey bilimsel çalışmaların yayımlanabildiği Nature Dergisi, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 vakalarındaki hastalığın durumuna dair önemli bir araştırmayı yayınladı.

Nature Dergisi Covid-19’a ilişkin önemli bir araştırmaya yer verdi
12 Aralık 2020
12:00

İngiltere'de Covid-19 hastalığının ağır seyretmesiyle ilişkili olduğu düşünülen 5 anahtar gen tespit edildi. Nature dergisinde yayınlanan araştırma, antiviral bağışıklık ve akciğer iltihabının moleküler süreçlerine dahil olan 5 genin ciddi vakalarda merkezi önemde olduğunu ortaya çıkardı.

208 yoğun bakım ünitesinden 2700 hastanın DNA'sı incelenerek elde edilen araştırma bulgusu, hastalığı ağır geçirme riski olanları tedavi etmek amacıyla var olan ilaçları incelemeyi hedefliyor.

Araştırmayı yönetenler arasında yer alan Edinburgh Üniversitesinden Kenneth Baillie Reuters'e yaptığı değerlendirmede, "Sonuçlarımız hangi ilaçların klinik deneme listesinin en başında olduğunu hemen gösteriyor" diye konuştu.

Baillie; IFNAR2, TYK2, OAS1, DPP9 VE CCR2 diye adlandırılan genlerin, bazı insanların Covid-19'u hafif geçirirken diğerlerinin neden ağır geçirdiğini kısmen açıkladığını söyledi.

Potansiyeli en yüksek ilaçlar arasında ise JAK inhibitörü olarak adlandırılan anti-inlamatuar ilaçlar sınıfı bulunduğunu belirten Baillie, INFAR2 geninin etkinliğindeki artışın da Covid-19'a karşı koruma sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

Amerikalı teknoloji şirketi Yahoo sansür nedeniyle Çin'den çekildi

Yahoo, artan kısıtlamalar nedeniyle Çin’deki faaliyetini sona erdirdiğini bildirdi. Yahoo’dan yapılan açıklamada, şirketin ‘özgür ve açık internete’ bağlı kalınmaya devam edeceği vurgulandı.

NASA: Güneş patlamaları uydu iletişimini etkileyebilir

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), bu hafta, GPS ve iletişim uydularını etkileyebilecek bir güneş patlaması yaşanacağını açıkladı.

Instagram’da link paylaşma sınırlaması kaldırıldı

Instagram, tüm kullanıcıların artık Instagram Hikayeler'deki Link Etiketi özelliğine erişebileceğini duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.