Oktay Akbal 1. Edebiyat Ödülü verildi

Oktay Akbal 1. Edebiyat Ödülü verildi
07 Nisan 2021
07:41

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez verilen “Birinci Oktay Akbal Edebiyat Ödülü”nün bu yılki sahibi 2020’de Oğlak Yayınları'ndan çıkan “Canım Ada” kitabıyla şair-yazar Adil İzci’nin oldu.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, PEN Türkiye Başkanı Zeynep Oral ile Hikmet Altınkaynak, Ayşe Sarısayın, Doğan Hızlan ve Ruken Kızıler’den oluşan seçici kurul değerlendirmelerini online olarak belirledi.

Seçici kurul, "Adil İzci, ‘Canım Ada’ adlı kitabında Heybeliada’daki doğal yaşama ve adalılara ilişkin gözlem ve izlenimlerini, geçmişle de bağlantı kurarak öyküleştirmekteki ustalığı, dile gösterdiği özen, yalın ve içtenlikli anlatımı nedeniyle ödüle değer bulunmuştur” dedi.

Ödüle layık görülen edebiyatçı Adil İzci; Edebiyatçılığının yanında Dil Derneği üyesidir.

Evini atölye olarak kullanan ressam, 48 yıldır Türkiye’nin demokrasisizliğini resmediyor

Türkiye’nin “Demokrasisizlik” tarihini çizdiğini söyleyen ressam Ramazan Soğukpınar, Roboski, Şengal, Halepçe ve Ankara Gar katliamları gibi birçok olayı resmetti. 

CHP'li Erol tepkiler üzerine Ana Fatma'daki tableti kaldırdı

Ana Fatma Ziyareti’ne isminin yazılı olduğu tableti asan CHP’li Gürsel Erol, gelen tepkiler üzerine mermer tableti kaldırmak zorunda kaldı. 

DAM Başkanı Yeşilgöz: Dersim’in kutsal mekanları reklam amaçlı olarak kullanılıyor

CHP’li Gürsel Erol’un “peyzaj” çalışması adı altında Ana Fatma Ziyareti’nin doğal dokusunu bozduğunu belirten DAM Başkanı Selman Yeşilgöz, inanç merkezlerinin reklam aracı olarak kullanılacak yerler olmadığını söyledi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.