'Okul müdürü: Makamım din derslerinin seçimine bağlı'

Eğitim Sen Mersin Şubesi, Üstay İlkokulu Müdürü'nün din derslerinin seçilmesi yönünde üyelerine baskı kurulduğunu açıkladı. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Mersin Şubesi, üyelerine dönük mobbinge ilişkin basın toplantısı düzenledi.

'Okul müdürü: Makamım din derslerinin seçimine bağlı'
15 Haziran 2021
16:04

Sendika binasında yapılan toplantıda konuşan Şube Özlük ve Hukuk Sekreteri Sebir Yurtseven Sümbül, üyelerinin pandeminin yarattığı olumsuzluklarla mücadele ederken bir de bazı kurum yöneticilerinin fiziki ve sözlü saldırılarına maruz kaldıklarını ifade etti.

Üstay İlkokulu'nda çalışan üyeleri Mehtap Göçmen’in mobbinge maruz kalan öğretmenlerden biri olduğunu söyleyen Sümbül, Göçmen'in hakarete uğradığını, kişilik haklarının hiçe sayıldığını ve hukuki olmayan işlemler yapmaya zorlandığını dil getirdi. Üstay İlkokulu'nda müdür Ali Haydar Emrem'in seçmeli derslerin seçimini velilere bırakmadığını aktaran Sümbül, velilerden boş imzalı dilekçe alınmasını istediğini ifade etti. 

Üyeleri Mehtap Göçmen’in, okul müdürü Ali Haydar Emrem’in bu isteğinin mevzuata aykırı olduğunu dile getirdiğini aktaran Sümbül, “Okul müdürü, bakanlığın belirlediği yirmiye yakın seçmeli ders olmasına rağmen, din derslerinin seçilmesini, makamının bu derslerin seçimine bağlı olduğunu, öğrenci-veli isteğinin ve tercihinin önemsiz olduğunu dile getirmiştir. Üyemiz; demokratik, laik, özgürlükçü bir eğitimin gereği olarak öğrencilerin seçmeli dersleri, ‘kendileri seçmeli’ demesi üzerine okul müdürü üyemize hakaret etmiş, iftiralarda bulunmuştur” ifadesinde bulundu.

Üyelerinin yasal hakkını kullanacağını dile getiren Sümbül, sendika olarak üyelerinin yanında yer alarak birlikte mücadele edeceklerini söyledi. 

Meksika'da havai fişek fabrikasında patlama: 6 ölü, 18 yaralı

Meksika'nın Puebla kentindeki kaçak olarak faaliyet gösteren bir havai fişek atölyesinde patlama meydana geldi. Patlamada 6 kişi yaşamını yitirdi, 18 kişi yaralandı.

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji, Doğu Akdeniz için kuvvetli yağış uyarısı yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.