Önlü, HDP'ye açılan kapatma davasını değerlendirdi: Demokrasi ittifakının sürece bizatihi dahil olma zamanı geldi

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, kapatma davasının siyasi öç alma olduğunu belirterek, “Toplumsal ayağın örülmesi, demokrasi ittifakının sürece bizatihi toplumsal muhalefet olarak dahil olmasının zamanı gelmiştir” dedi. 

Önlü, HDP'ye açılan kapatma davasını değerlendirdi: Demokrasi ittifakının sürece bizatihi dahil olma zamanı geldi
08 Haziran 2021
11:20

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması talebiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin imzasıyla yeniden hazırlanan iddianame, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gönderildi. AYM tarafından atanacak raportörün hazırlayacağı raporun ardından HDP’ye yönelik iddianamenin kabul edilip, edilmeyeceği de belirlenecek. Bir önceki iddianame, AYM tarafından "Partinin yetkili organlarının eylemleriyle Anayasa'nın 68 ve 69. maddesinde düzenlenen odak olma fiili arasında gerekli ilişkilendirmelerin yapılmadığı" nedeniyle reddedildi. Yeniden hazırlanan iddianamede, savcılığın 3 ayda “odak olma fiili” arasında gerekli ilişkilendirmeyi nasıl gerekçelendirdiği de merak konusu oldu.

Kamuoyunda devlet bağlantılı çete yöneticisi Sedat Peker’in 1990’lı yılların faili meçhul cinayetleri, uyuşturucu, yolsuzlukla ilgili itiraflarına ilişkin yargıya çağrıların yapıldığı günlerde, HDP’ye kapatma davası açılması da tepkilere neden oldu. Kapatma davasının 7 Haziran 2015 seçimlerinin yıldönümüne denk getirilmesi de HDP’li siyasetçiler tarafından “siyasi öç alma” operasyonu olarak değerlendirildi.

HDP'ye yönelik yeniden açılan kapatma davasına dair değerlendirmelerde bulunan HDP’nin Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, şunları söyledi: 

"Yargı yok ki suça ilişkin belge, bilgi ortaya çıktığında devreye girsin. Onun için devlet-mafya-siyasetin çeteleşmesinden ziyade, bizatihi devletin bu sistemin kendisi olduğu rezaleti yaşanıyor. Tüm bunlar yaşanırken, yargı neden devreye girmiyor da partimiz hakkında ikinci kez iddianame hazırlıyor. Çünkü yargı yok, saraylaştırılmış bir yargı var.

Bu sadece bir siyasi parti ya da tabela değil ki kapatasınız. Bu bir fikriyattır, paradigmadır. Halkların ortak mücadele alanıdır, kapatılma ihtimali yoktur. O dönemde MYK’mızda, Parti Meclisi’mizden açıklama yapıldı. HDP fikriyatını sonuna kadar savunacağımızı, yaşatacağımızı defalarca ifade ettik.

Bu iktidar kinci ve öç alıcıdır. 7 Haziran Saray’ın iktidarını kaybettiği gündür. Bu dava kumpas ve siyasi öç alma davasıdır. Bu davanın hukuksal hiçbir yanı yoktur. Savcısı konumundaki kişinin Saray ile ilişkisi çok önceden deşifre oldu yine 7 Haziran’ın seçilmesi aslında siyasi öç alma davasıdır. Kobanê Davası nasıl ki IŞİD ortaklarının yenilgisini unutmayıp, bir öç alma, kumpas davası ise, HDP’yi kapatma davası da 7 Haziran yenilgisini hazmedemedikleri içindir. Bu bir siyasi düşmanlıktır.

Oy vermiş 6 milyondan fazla seçmenin de suç işlediğini ima ediyor

Davalı parti aynı zamanda hemen hemen tüm organları, üyeleri ve teşkilatları vasıtasıyla bu nitelikteki suçları işlemiş, işlenmesini tahrik ve teşvik etmiştir” açıklamasının teamüllere dahi sığmadığını vurgulayan Önlü, şöyle konuştu: “Savcı on binlerce üyesi olan, binlerce çalışanı olan, merkezi komisyonları, kadın, gençlik meclisleri, yerel yönetimleri, meclis grubu olanların tamamı suç işlemiş diyor. Oy vermiş 6 milyondan fazla seçmenin de suç işlediğini ima ediyor. O zaman sizin her bir kişiye karşı on milyonluk dosyanız olması gerekir. Bugüne kadar kapatılan hiçbir partinin gerekçesinde böyle bir ifade yer almadı. Kapatılan tüm partilerde de iddianameler kumpastı, siyasiydi ancak o kadar ipini koparmış ki; hiçbir partinin kapatma davasında iddia edilmeyenleri ortaya atıyor. Bu partinin on binlerce üyesi, yöneticisi, çalışanları, milletvekilleri, seçmenleri dışında yarın öbür gün partimizle ilişkide diye tüm demokrasi güçlerini kapsamayı hedefliyor.

Peker’in anlatımları üzerinden okumak eksiktir

İktidarın ayyuka çıkan çürümüşlüğünün üzerini örtme, kendi iç çatışmalarını dizayn etme ve muhalefeti susturma operasyonu, bir kez daha HDP üzerinden gerçekleştiriliyor. Bugün ülkedeki çürümüşlük bir bakan ya da sadece açığa çıkan ilişkilerle ifade etmek eksikliktir. Bu bir devlet mekanizmasıdır, yüzyıllık devletin kodlarıdır, kuruluş zihniyetidir. Bunu sadece güncel bir magazin gibi Peker’in anlatımları üzerinden okumak eksiktir. Bir rejim çürümesidir. Topyekûn eğer bunu ele almayıp, birbirine karşı hamle olarak ele almak eksikliktir, maalesef böyle yaklaşılıyor. İyi Parti çürümüşlüğün açık ismini koyacağına, partimize akıl veriyor, diğeri de sessiz kalıyor. Sadece Meclis kürsülerinde, sadece sözcüler üzerinden deşifre etmek yetmiyor. Bu işin toplumsal ayağını hedeflemeyen her yaklaşım bu iktidarın kendini yeniden toparlayıp, tekrar restore etmesine hizmet edecektir. CHP başta olmak üzere tüm muhalefetin bu çürümüşlüğü açık bir şekilde deşifre edip ama ortadan kaldırmayı hedefleyen güçlerle toplumsal ayağı örmesi gerekir. Bu çürümüşlüğün en temel yanı Kürt sorunun çözümsüzlüğü ve bunun önünde engel olan Sayın Öcalan’a uygulanan tecrittir. CHP ve diğerleri bu çürümüşlüğün asıl sebebini ortaya koymaz ve sadece sonuç üzerinde hamle yaparlarsa bu iktidarın yeniden toparlanıp, inisiyatif almasını getirecektir.

Ortak mücadele eteğe kemiğe büründürülmelidir

Demokrasi güçleriyle demokrasi ittifakını oluşturarak, çürümüşlükten halkları nasıl kurtaracağımız, demokratik bir ülke yönetimi ve demokratik cumhuriyeti ortak yaşam zeminini nasıl oluşturacağımızı tartıştık. Toplumsal muhalefetin örgütlendirilmesi, kitlesel eylem ve etkinliklerle bu süreç yürütülmelidir. Parti organlarımızla hukuksuzluklara karşı tabi ki direneceğiz, mücadele edeceğiz, ediyoruz. Ancak bu çürümüşlükten kurtulmanın en temel ayağı toplumsal mücadeledir, toplumsal bir karşı koyuştur. Kapatma davası içinde böyledir. Toplumsal tepkiyle çürümüşlükten kurtulmak ve yeniyi inşa etmek gerekiyor. Aynı zamanda kapatma, kumpas ve öç alma davasına karşı toplumsal muhalefet gerçekleşecektir. Toplumsal ayağın örülmesi, demokrasi ittifakının sürece bizatihi toplumsal muhalefet olarak dahil olmasının zamanı gelmiştir. Ortak mücadele eteğe kemiğe büründürülmelidir”

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.