Ordu’da taş ocağı tepki: Birlik olursanız başarırsınız

Kumru’da taş ocağının kapasitesinin arttırılmasına karşı toplantı düzenleyen mahalleli, şirketin ÇED raporuna uymadığını belirterek, buna karşı dava açacaklarını söyledi.

Ordu’da taş ocağı tepki: Birlik olursanız başarırsınız
02 Haziran 2021
10:48

Ordu’nun Kumru ilçesinde bulunan Demircili Mahallesi’nde bulunan taş ocağında, Kumru Maden İnşaat Turizm Sanayi Ticaret Limited Şirketi tarafından işletilecek olan Kırma Eleme Tesisi ile kapasite artırımı projesi sürüyor. Projenin yıllık işletme kapasitesi, 380 bin ton olarak planlanıyor. Projeye karşı olan mahalleli, Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yöneticilerinin katılımıyla halk toplantısı gerçekleştirdi. 

Toplantıda söz alan mahalleliler, yeraltı sularının kaybolduğunu, tozlar nedeniyle pencerelerini açamadıklarını, günlük ihtiyaçlarının karşılayamadıklarını, fındık bahçelerinin ve sebzeliklerinin toz içinde kaldığını, fındık veriminin düştüğünü söyledi. Kamyonların mahalle içinde hızlı geçişlerinin yarattığı tehlikelere dikkat çeken mahalleli, çalışmaların gece yarısına kadar sürdüğünü aktardı. Yurttaşlar, işletmenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna uymadığını söyledi. 

Toplantıda taş ocağına dair bilgi veren ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, tesisin kapasitesini artırdıktan sonra yeniden artırmak için başvuru yapabileceğini belirtti. Tesisin sürekli büyütüleceğini dile getiren Gönül, “Projede 50 yıl süre çalışmayı planladıkları yazılı. Şirket şu anki üretimini yüzde 100’ün üzerinde artırarak, yıllık üretimi 380 bin tona çıkarmak istiyor. Dava açılması gerekir. Ayrıca şirketin ÇED dosyasındaki taaddütleri iyi takip edilmeli, usulsüzlükler belgelenerek şikayet edilmeli” dedi.

ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak da hukuksal sürecin yanı sıra şirketin usulsüzlüklerinin de üstüne gitmek gerektiğini vurguladı. Çalışma saatlerine uyulmamasını jandarma tarafından tutanak altına alınması gerektiğinin altını çizen Özbucak, “Sizler üstü kapatılmamış, gereğinden fazla yüklenmiş, hızlı giden kamyonları durdurup şikayet edebilirsiniz. Ancak en önemlisi birlikteliğinizi korumaktır. Birlik olursanız başarırsınız” diye konuştu.

Toplantıda yapılan değerlendirmeler sonucunda projenin iptali için dava açılması kararlaştırıldı.

Kiraz üreten çiftçiler pazar sıkıntısına çözüm bulunmasını istiyor

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Altınyaka Mahallesi'nde kiraz üreten çiftçiler, geçen yıl pandemi sebebiyle yaşanan pazar sıkıntısına bu yıl tedbir alınmasını bekliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Brüksel’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti.

Erdoğan: Bütün derdimiz Amerika'dan amasız, fakatsız bir yaklaşım görmektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin F-35’ler konusunda ahdini yerine getirmediğini belirterek, “Bizim bütün derdimiz NATO’nun birlik ve beraberliğine güç katacak, amasız fakatsız bir yaklaşımı Amerika’dan görmektir” dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.