Ordu'da zam protestosu

 Hayat pahalılığı ve son yapılan zamları protesto eden EMEP, zamların geri alınmasını istedi.

Ordu'da zam protestosu
05 Ekim 2021
15:07

Emek Partisi (EMEP) Ordu İl Örgütü, zamları ve hayat pahalılığını protesto etti. Altınordu ilçesi Ceren Özdemir Meydanı’nda yapılan açıklamada, “Madem ekonomi büyüdü; zamlar geri çekilsin. Ücretler arttırılsın” pankartı açıldı. 

Açıklamaya kentteki birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri destek verdi. 

EMEP Altınordu İlçe Yönetim Kurulu üyesi Yasin Uzun, Eylül ayı için açıklanan resmi enflasyon oranının yüzde 19,58 olmasına rağmen bağımsız kuruluşların açıkladığı rakamın yüzde 40’ı aştığını ifade etti. Bu yıl içerisinde elektriğe 8 kere zam yapıldığını hatırlatan Uzun, “Ücretler üçüncü aydan başlayarak yıl sonuna kadar eriyor. Sermayeye ise iki yılda bir yapılan vergi afları yetmiyor, çeşitli adlarla teşvik adı altında bütçeden, fonlardan kaynak aktarılıyor. Ekonomi büyürken, emekçiler bu büyümeden pay alamıyor. Daha doğrusu biz yoksullaştığımız için onlar büyüyor. Emekçiler maaş artışıyla enflasyon ve zam arasındaki farkı borçla kapatmaya çalışıyor. İhtiyaç kredileri ve kredi kartı borçları devasa boyutlara ulaştı. İğneden ipliğe her şeye zam devam ediyor” dedi.

 Zam ve enflasyon karşısında eriyen işçi maaşlarının ek zamlar ile iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Uzun, kira ve faturalar başta olmak üzere temel tüketim mallarına yapılan tüm zamların geri alınmasını istedi.

Fındık üreticilerinin de fındık alım fiyatlarının geçen senenin altına düşmesinden kaynaklı geçinemediğini sözlerine ekleyen Uzun, "Fındık fiyatı geçen yılın altına düştü. Bu da gösteriyor ki, iktidar işçinin, emekçinin, üretici köylünün, emeklinin değil, sermayenin çıkarına ekonomik politikalarına devam ediyor" diye konuştu. 

 

Ticaret Bakanlığı, ihracı kayda bağlı ürünler listesine ekleme yaptı

Nohut, saf amonyak ve sülfürik asit; ihracı kayda bağlı ürünler listesine alındı.

Pandemi döneminde 113 bine yakın iş yeri ve 71 bin şirket kapandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pandemi döneminde, 11 Mart 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında; 112 bin 710 esnafın iş yerini kapattığını, 71 bin 314 şirketin de kapandığını açıkladı.

CHP'li Akın: Asıl kuyruklar burada

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, dün akşam vatandaşların akaryakıt zammı devreye girmeden benzin istasyonlarında oluşturdukları kuyruklara dikkat çekti. Akın, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fransa’da, Almanya’da İngiltere’de kuyruklar olduğunu söylüyor. Asıl kuyruklar burada. Vatandaşın zam kuyruğudur bu kuyruk” dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.