Orhan Kemal 2021 Roman Armağanı açıklandı

Orhan Kemal’in ailesi ve Everest Yayınları tarafından ortak düzenlenen Orhan Kemal Roman Armağanı’nın yeni sahibi “Aile Mezarı” romanıyla Herkül Millas oldu.

Orhan Kemal 2021 Roman Armağanı açıklandı
21 Mayıs 2021
09:38

Covid 19 pandemisi nedeniyle bir araya gelemeyen seçici kurul üyeleri 'Orhan Kemal Roman Armağanının 50'inci yılı' tercihlerini ödül sekretaryasına yazılı olarak bildirdi.

55 eserin başvuruda bulunduğu yarışmanın seçiciler kurulu ise Nazım K. Öğütçü, N.Nuri Gültekin, Çimen G.Erkol, Adnan Özyalçıner, Yıldız Ecevit, Seray Şahiner ve Tiraj haber yazarlarından Tahir Şilkan’dan oluştu.

Seçiciler Kutulu Doğan Kitap Yayınları arasında çıkan Herkül Milas’ın “Aile Mezarı” romanını ödüle layık buldu.

Ödülü Herkül Millas’a değer bulan seçici kurul gerekçesini şöyle açıkladı: “Uzun yıllardır zorlu politik, ideolojik ve tarihsel koşullarda halklar arasındaki dostluğu öne çıkaran ve yakın tarihte izler bırakmış acılarda insani trajedilerin benzerliklerini ele alan Herkül Millas’ın Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan İstanbullu Rumları konu edinen ‘Aile Mezarı’ romanını, bugün hâlâ yakıcı bir sorun olan farklılıklarla bir arada yaşama konusunu canlı gözlemlerle ve etkileyici bir anlatımla birleştirmesi; bu konuyu, ötekileştirme ısrarı, önyargı, çokkültürlülük gibi evrensel meselelerle iç içe geçirerek başarılı bir şekilde işlemesi ve aidiyet tartışmasının nesilden nesile nasıl dönüştüğünü, ailenin farklı görüşler arasındaki gel-gitlerini gösteren bir dramatik kurgu ile anlatması nedeniyle ve yazarın bugüne kadarki yapıtları ve birikimini göz önünde bulundurarak.”

Orhan Kemal Kültür Merkezince yapılan basın açıklamasıyla ödülün verileceği tarihin ileriki günlerde açıklanacağı duyuruldu.  

TİHV: Adli Tıp Kurumu, ideolojik raporlar veriyor

TİHV Diyarbakır İl Temsilcisi Murat Aba, hastanelerin "cezaevinde kalamaz" raporlarına rağmen hasta tutukluları tahliye etmeyen ATK'nin bilimsel olmayan ideolojik raporlar verdiğini söyledi.

Meksika'da havai fişek fabrikasında patlama: 6 ölü, 18 yaralı

Meksika'nın Puebla kentindeki kaçak olarak faaliyet gösteren bir havai fişek atölyesinde patlama meydana geldi. Patlamada 6 kişi yaşamını yitirdi, 18 kişi yaralandı.

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.