Oscar’ı kazanan Zhao’ya ülkesi Çin’de medya ambargosu

Nomadland filmiyle en iyi yönetmen ödülünü kazanan ilk Asyalı kadın Chloé Zhao’nun başarısı ülkesi tarafından sansürle karşılandı.

Oscar’ı kazanan Zhao’ya ülkesi Çin’de medya ambargosu
27 Nisan 2021
14:09

93. Oscar’da en iyi film ödülünü "Nomadland" ile kazanan yönetmen Asyalı Chloé Zhao’nun 2013 yılında bir röportajında ülkesi Çin’i “her yerde yalanların olduğu bir yer” olarak tanımlaması, daha önce filme ait tüm tanıtım materyallerini internetten kaldırmasıyla sonuçlanmıştı. Ülkedeki tepki hala devam ediyor. Weibo’da, Zhao’nun adı için yapılan aramalarda bir Covid-19 aşılama kampanyasını savunan ve aynı adı taşıyan Çinli bir yetkili hakkındaki bilgiler ortaya çıkıyor. Bir süre sonra da aramalarda “sayfa bulunamadı” ibaresi yer alıyor. 

Channel News Asia’nın haberine göre, 9 milyon takipçisi olan bir blog yazarının Zhao hakkında popüler bir Weibo gönderisi de kayboldu ve Associated Press, 14 milyondan fazla Weibo takipçisi olan film dergisi Watch Movies’in bir gönderisinin sansürlendiğini bildirdi.

Çin devlet medyasında ise, Zhao’nun başarısı yer almadı. Nomadland'in yönetmeni Oscar'ı kabul ederken konuşmasında, Çin'e bir atıfta bulunmasa da Çince bir ifadeden ilham aldığını belirterek, şunları söyledi: “İnsanlar doğduğunda özü itibarıyla iyidirler. Bu sözler çocukken beni çok etkilemişti ve bugün hala buna inanıyorum. Bazen sanki tersi doğruymuş gibi görünse de, nerede olursa olsun karşılaştığım insanlarda hep iyi bir şey buldum.”

Lavrov: Acilen Rusya, ABD, BM ve AB toplanmalı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutteres ile yaptığı görüşmenin ardından Ortadoğu Dörtlüsü'nün acilen toplanması gerektiğini belirtti.

 İsrail, Gazze’de çok katlı bir binayı daha vurdu

İsrail, düzenlediği hava saldırısı ile Gazze’de bulunan çok katlı El-Şuruk Kulesi'ni vurarak yıktı.

İsrail'in hava saldırılarında Hamas'ın 4 üst düzey yetkilisi yaşamını yitirdi

İsrail güçleri tarafından düzenlenen hava saldırılarında Gazze Şehri Tugayı Komutanı Bassem Issa da dahil Hamas’ın 4 üst düzey yetkilisinin yaşamını yitirdiği. bildirildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.