Ovacık’ta tartışmalı ihale halk dayanışmasında kaldı

Dersim’in Ovacık ilçesinde Özelleştirme İdaresi’ne ait bir taşınmazın satışı, halk, dernekler, belediye ve iş insanlarını karşı karşıya getirdi. Taraflar arasında gerilime neden olan ihale, kapalı teklifte verilen fiyatın yaklaşık 3 katına yükselip, 22 milyon 200 bin lirayla sonuçlandı. DEDEF, Genel Başkanı Ali Haydar Ben, ihalenin yükselmesi nedeniyle CHP’li başkanı özür dilemeye davet etti. Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise “Özür dilemek, halka yapacağım en büyük haksızlık olur. İhale onlar yüzünden bu kadar korkunç oldu" dedi. Mahmut ORAL'ın özel haberi...

Ovacık’ta tartışmalı ihale halk dayanışmasında kaldı
25 Ekim 2020
12:00

Dersim’in Ovacık ilçesinde mülkiyeti özelleştirme idaresine ait olan 157 bin 720 metrekarelik yüz ölçümü bulunan taşınmazın ihalesi, yöre dernekleri, halk, belediye ve iş insanlarını karşı karşıya getirdi. Taşınmaz, 2 Eylülde ihaleye çıktı. 12 Ekimde kapalı teklifler alındı. 22 Ekimde ise teklif verip ihaleye katılmaya hak kazananların açık artırmasına sunuldu. İddiaya göre başkanlığını CHP’li Mustafa Sarıgül’ün yaptığı Ovacık Belediyesi, desteğini aldığı 16 iş insanı ile ihaleye katıldı. Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) öncülüğünde de bin kadar Dersimli, halk dayanışması oluşturup, ihaleye girdi. Ankara’da yapılan ihalede, sürekli fiyat artırınca, taşınmazın değeri de kapalı tekliflerdekinin yaklaşık üç katı üzerine çıktı. İhale, beşinci oturumda 22 milyon 200 bin TL’ye halk dayanışmasında kaldı. 

DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben, tiraj.com.tr’ye yaptığı açıklamada, arazinin satışından CHP Dersim Milletvekili Polat Şaroğlu’nun kendilerini aramasıyla haberdar olduklarını söyledi. Ben “Sivil toplum örgütlerinin bu tür ihalelerden iş bittikten sonra genellikle haberi oluyor. Ancak bu kez erkenden öğrendik ve önlem almak harekete geçtik. Ovacık Derneği’nizi arayıp durumdan haberdar ettik. Onlar da halka duyurdular ve çalışmalara başladılar. Ovacık Halk Dayanışması olarak Ankara’da gerçekleştirilen ihaleye katıldılar ve topraklarımızı rant alanına çevirmeye çalışan şirket ve kişilere karşı ihaleyi kazandılar. Dayanışma ağımızın gücü ve birlikteliğimizin karşısında hiçbir kuvvetin başarılı olma ihtimalinin olmadığını gösterdik” dedi. 

Nereden ve kimden gelirse gelsin Dersim topraklarının parçalanmasına izin vermeyeceklerini kaydeden Ben, Dersim’de satılmak, kiraya verilmek istenen her karış toprağımızın takipçisi olduklarını söyledi. İhaleyi öğrenir öğrenmez Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile temas kurulduğunu dile getiren Ben, başlangıçta Sarıgül’ün belediyenin ihaleye katılacağından hiç söz etmediğini, belediyenin ekonomik gücünün bu ihaleyi karşılamaya yetmediğini söylediğini kaydetti. Ben “Ama daha sonra bir anda 16 iş insanı ile bir araya gelip, ihaleye katılacağını gördük. Bu iş insanları içinde rant neredeyse orada ortaya çıkanlar var” diye konuştu. 

Belediye Başkanı Sarıgül’ün ihale sürecindeki halka karşı ve ranta dönük tutumunun, partisinden bağımsız olduğunu düşündüklerini kaydeden Ben, “Durumu CHP genel merkezine bildireceğiz” ifadelerini kullandı. Ben şöyle dedi: 

“Kendisi, uzunca bir süredir bu alanın belediyece, maliye hazinesinden istendiğini ama bir türlü belediyeye verilmediğini, kamu kurumlarının, özelleştirme idaresinin yaptığı ihaleleri göremediğini, o nedenle belediye olarak bu alanı alamayacaklarını belirtti. Belediyenin ortağı olunduğu kadın kooperatifi üzerinden belediye tarafından ihaleye girilip girilemeyeceği soruldu. Kooperatifin ihaleye girebilmesi için genel kurul kararı gerektiği, bununda zaman alacağı için ihale tarihine yetişmeyeceğini söyledi. Kendisine ihaleye çıkılan alanın büyüklüğü ve konumu gereği büyük bir rant alanı oluşturacağı o nedenle birçok varlıklı kişinin bu ihaleye gireceği, bunlara karşılık bu rantın önüne geçebilmek için DEDEF, Ovacık Derneği ve Belediyenin öncülüğünde arsası veya evi olmayan ihtiyaç sahibi Ovacıklıların oluşturacağı çok geniş ortaklı bir yapı ile girilebileceği sosyal bir proje anlatıldı. Böyle bir ortaklıkta belediyenin Ovacık halkının iradesi olduğunu, mutlaka ortaklığın bir parçası olması gerektiğini ve burada belediyenin kilit bir rol oynayacağını söyledik. Tüm bu görüşmelere rağmen Ovacık Belediye Başkanımız Mustafa Sarıgül ihaleye, 16 iş insanıyla birlikte, DEDEF ve bileşen derneğimiz Ovacık Kültür ve Dayanışma Derneğimiz ise bine yakın Ovacık halkının oluşturduğu Ovacık halk dayanışması karşısında yer almıştır. Ovacık halk dayanışmasının daha uygun fiyata sonuçlandırabileceği ihalenin karşısında durarak, fahiş fiyattan kapatılmasına sebep olmuşlardır. Böylece halkımızın cebinden yüksek meblağların çıkmasının sebebi de belediye başkanımız ve bu 16 iş insanı olmuştur. Üzülerek belirtiyoruz ki, Ovacık Belediye Başkanımız Mustafa Sarıgül, ihale günü dernek yöneticimiz Ali Rıza Bilir’in üstüne yürümüş, hakaretlerde bulunmuş ve ‘seni tokatlarım’ gibi laflar sarf etmiştir. Kendisini, hakaret ettiği yöneticimiz ve tüm Ovacık halkından özür dilemeye davet ediyoruz. Kendisi bu konuda inkara ve manipülasyona giderse, sarf ettiği tüm hakaretleri ispatlamaya hazırız. Arsa mahiyetindeki arazinin ihalesi sürecinde Ovacık ilçemizde sergilenen dayanışmanın ve kolektif birlikteliğin gücünü bir kez daha görmüş ve göstermiş olduk. Aşımıza, ekmeğimize, toprağımıza göz koyanlara karşı dayanışma büyütür dayanışma yaşatır”

Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise tiraj.com.tr'ye yaptığı açıklamada, iddiaları ortaya atanların, kendilerinden başka her görüş ve düşünceyi yalancılıkla ve ihanetle suçladığını söyledi. Belediye olarak ihaleye hiçbir şekilde girmediklerini, 16 iş insanı ile de ortaklık yapmadıklarını kaydeden Sarıgül, her iki tarafla da “ihale bu kadar korkunç bir şekilde sonuçlanmasın" diye temaslarda bulunduklarını anlattı. Açıklamada sözü edilen tehdit ve hakaretin kesinlikle doğru olmadığını dile getiren Sarıgül, aksine tehdit ve hakarete maruz kalanın ise kendisi olduğunu kaydetti. Sarıgül “Bana ‘Sen git önce belediye başkanlığı yap. Sen bizim başkanımız değilsin’ dediler. Halkın iradesini hiçe saydılar en büyük hakaret budur. Bana böyle deyince ben de dayanamadım, atacağımızdan değil ama ‘Terbiyesizlik yapma, iki tokat atarım’ dedim” diye konuştu. 

İhaleye katılan iş insanı denilen 16 kişiden birçoğunun “kelli felli iş insanları” olmadığını, sıradan Ovacıklı yurttaşlar olup, belki bir ev dikebilecekleri arsa umut eden kişiler dile getiren Sarıgül “Benden özür bekliyorlarmış. Asıl bana karşı haksızlık ve saygısızlık yapıldı. Eğer haksız olsam değil özür el bile öperim. Ama bu koşullarda özür dilemek, halka yapacağım en büyük haksızlık olur. İhale onlar yüzünden bu kadar korkunç oldu” dedi. 

 

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Haftaya 13,71 TL ile başlayan dolar tekrar 13,80 TL seviyesine çıktı

MB’nin müdahale ettiği döviz kurunda gerileme kısa sürerken, dolar haftaya 13,71 Euro ise 15,56 TL’den başladı. Saat 09:36 itibariyle dolardaki artış 13.80 TL'ye yükseldi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.