PCR test zorunluluğu laboratuvarlarının yükünü ikiye katladı

Doç. Dr. Ümmü Gül Erdem, İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliğine gönderdiği PCR testi genelgesi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın genelgesinin ardından aşısızlardan dolayı PCR testlerinde iki kat artış olduğunu söyledi.

PCR test zorunluluğu laboratuvarlarının yükünü ikiye katladı
09 Eylül 2021
16:48

İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliğine gönderdiği PCR testi genelgesine göre, yüz yüze eğitimin başlamasıyla henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırması istenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeye göre işverenler aşı olmayan çalışanlardan haftada bir test yaptırmasını isteyebilecek.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Dış Kapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Covid-19 Tanı Laboratuvarı Sorumlusu Doçent Dr. Ümmü Gül Erdem,  şunları söyledi:

"Şu anda mevcut durumda yaklaşık 65 kişilik bir ekiple görev yapmaktayız. Uzmanlarımız, biyologlarımız, laboratuvar teknisyenlerimiz, labortantlarımız, bilgi işlem personelimiz ve destek elemanlarımız var. 31 Mart 2020’den beridir faal olarak çalışıyoruz. Ağustos 2020’den bu yana da 7 gün 24 saat esasına göre çalışıyoruz. Burası sadece Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi’ne hizmet veren bir laboratuvar değil. Ankara’nın birçok hastanesine, özellerin bir kısmı da dahil olmak üzere hizmet veren bir laboratuvar.

Önce hastadan PCR örneği alınıyor. Örnekler alındıktan sonra kuryelerle laboratuvara getiriliyor. Laboratuvarda bulunan kabul biriminde kabulleri yapılıyor. Ardından laboratuvarda ön hazırlıkları yapılmak üzere getiriliyor. Sonra bilgi işlem personelimiz tarafından çalışma listeleri hazırlanıyor. Laboratuvar içerisine kayıtları yapılıyor. Ön hazırlıklar yine yapılıyor. Sonrasında cihazlara yükleniyor, cihazlarda çalışmalar tamamlandıktan sonra da uzmanlar tarafından yorumlanarak sonuç ekranlarına girdileri yapılıyor sonuçların. 

Özellikle PCR testi yapılması ile ilgili alınan kararlardan sonra test sayılarımızda yaklaşık iki kat artış oldu. Öncesinde 4 bin kadar test çalışırken şimdi ortalama olarak 8-9 bin arasında test çalışıyoruz. Bu da iş yükünü oldukça artırıyor. PCR testi aslında sadece cihazlardan ibaret olarak bahsediliyor. Ama cihazlar aslında mevcut Covid-19 PCR testinin içerisinde kısa bir bölümü kapsıyor. Ondan önceki ön hazırlık kısımları büyük oranda tamamıyla insan emeği ile gerçekleştiriliyor. Değerlendirmesi ve sonuçların sisteme aktarılması yine insan emeği ile gerçekleştiriliyor. Bu nedenle de yaptığımız işin sayısının artması ile buradaki laboratuvardaki iş yükü artmış durumda. 

Üç vardiya halinde çalışıyorlar. Hiç görevlerini aksatmadılar. Şimdiye kadar alınan çeşitli kısıtlama kararlarında veya resmi tatillerde görevlerini hiç aksatmadan çalıştılar. Hatta çok kısa sürelerle izne gittiklerinde dahi birbirlerinin yerine çalışarak görevlerini aksatmadılar. Büyük bir fedakarlık örneği gösterdiler.

Bu nedenle toplumumuzun aşılama çalışmalarına daha fazla ilgi göstermesine, aşılamaya gönüllü olmalarına diliyorum, istiyorum, öneriyorum. Aslında pandemi şu anda aşısızların pandemisi haline geldiğinden aşılamanın önemine dikkat çekmek istiyorum. Maske, mesafe, hijyen ama birinci sıraya aşılama diyorum."

 

Başak Cengiz'in katil zanlısı Diyarbakır'a nakledildi

Mimar Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla öldüren katil zanlısı Can Göktuğ Boz, Diyarbakır Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne nakledildi.

'Milli Eğitim Şûrası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak'

Milli Eğitim Bakanlığı, 20. Milli Eğitim Şûrası'nın açılış töreninin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yarın “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde” yapılacağını duyurdu. Bakanlık, "eğitimde fırsat eşitliği", "temel eğitimde fırsat eşitliği", "mesleki eğitimin iyileştirilmesi" ve "öğretmenlerin mesleki gelişimi" olmak üzere üç ana konuda komisyonu kurulacağını bildirdi. 

İstanbul'da simit artık 3,5 liradan satılacak

İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası’nın yaptığı yüzde 30’luk zam sonucu 100 gramlık simidin fiyatı 3,5 liraya çıkarıldı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.