Pompeo Güney Kıbrıs'ı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Doğu Akdeniz'deki gerilimlere ilişkin Güney Kıbrıs'ı ziyaret edecek.

Pompeo Güney Kıbrıs'ı ziyaret edecek
11 Eylül 2020
12:40

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Doğu Akdeniz'deki krizi çözmek için Güney Kıbrıs'a gideceğini açıkladı. Afganistan barış görüşmeleri için Katar'ın başkenti Doha'ya uçan Pompeo, uçakta yaptığı açıklamada, Kıbrıs'a planladığı ziyaretin yarın gerçekleşeceğini belirtti.

 

'DİPLOMATİK VE BARIŞÇIL BİR YOL'

 

Kıbrıs ziyaretinin yanında ABD Başkanı Donald Trump'ın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini söyleyen Pompeo, bölgedeki gerilimin “diplomatik ve barışçıl bir yolla” çözülmesi gerektiği söyledi.

 

‘ASKERİ GÜÇLERİN ÇEKİLMESİNİ UMUYORUZ’

 

Pompeo, "Bu proje üzerinde çalışacağım ve ikili ilişkilerdeki riskleri Kıbrıs halkının perspektifiyle anladığımdan emin olmaya çalışacağım. Gerçek görüşmeler olacağını ve müzakerelerin gerçekleşebilmesi için bölgedeki askeri güçlerin geri çekileceğini umuyoruz" ifadelerini kullandı.

 

AMBARGO KALDIRILMIŞTI

 

Geçtiğimiz günlerde ABD, Güney Kıbrıs’a yönelik 1987’den beri geçerli olan silah ambargosunu kısmen kaldırmıştı. ABD, Eylül ayının başında Güney Kıbrıs’a “ölümcül olmayan savunma mekanizmalarının” satışına izin vereceğini açıklamıştı. Türkiye, karara "barış ortamını zehirleyen kararın müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı" diyerek tepki göstermişti.

 

Pompeo ziyaretinin bu karar ardından gelmesi dikkat çekti.

Biden, Netanyahu ve Abbas ile görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Muhmud Abbas ile telefonda görüştü.

Gazze'de can kaybı 136'ya yükseldi

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik gerçekleştirdiği saldırılar sonucu can kaybı sayısı 136'ya, yaralı sayısı bine yükseldi.

Filistin'de can kayıpları artıyor

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in gerçekleştirdiği saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 119'a, yaralı sayısının ise 830'a yükseldiği bildirildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.