PSAKD'lı Yıldırım'ın yargılandığı dava ertelendi

Sanal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle yargılanan PSAKD eski yöneticisi ve yazar Erdal Yıldırım, “İnsanlık suçlarını paylaştım. Bunlar suç değil” dedi.

PSAKD'lı Yıldırım'ın yargılandığı dava ertelendi
09 Eylül 2021
16:34

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin (PSAKD) eski yöneticisi Erdal Yıldırım’ın sanal medya paylaşımları nedeniyle hakkında açılan davanın duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Başkanı Turgut Öker, yazar Mehmet Kabadayı ile çok sayıda kişi de izledi. 

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada söz alan Yıldırım, iddianamede yer alan “Afrin yalnız değildir’ paylaşımın kendisine ait olduğunu ve bunun suç olmadığını belirten Yıldırım, “IŞİD’in katliamlarını protesto ettim. İnsani bir refleksti. Orada yaşanan zulme ses çıkardım. Düşüncelerimi ifade ediyorum. Bunlar suç değil” dedi.

İbrahim Kaypakkaya’nın mezarını ziyaret ettiği sırada çekilen fotoğrafının suç olarak önüne konulduğunu söyleyen Yıldırım, “Bunda herhangi bir suçun olduğunu düşünmüyorum. Kaypakkaya, Alevi kökenlidir. Onun kurduğu iddia edilen herhangi bir örgüt ile bağım yoktur. Yalnızca kurucusu olduğum PSAKD ile irtibatım vardır. Örgüt propagandası yapmadım. Kobani günü dolayısıyla IŞİD zulmüne karşı çıkış refleksiyle paylaşım yaptım. Muş Varto’da öldürülen Kader Kevser Eltürk (Ekin Van) cesedinin sokakta ifşa edildiğini gördüm. Bunun bir insanlık suçu olarak gördüm ve ona dair paylaşım yaptım. Aleviler, dünya görüşü olarak dünyanın neresinde olursa olsun yaşanan zulme ve haksızlığa karşı tepki gösterirler. Herhangi bir örgütün propagandasını yapma amacım olmamıştır. Yapılan paylaşımlar ifade özgürlüğüdür” ifadelerini kullandı.

Ardından söz alan Yıldırım’ın avukatı Onur Şahin Kaya ise iddianamenin usule uygun olmadığını, bu nedenle yargılamanın da hukuksuz olduğunu ifade etti. Kaya, “Yargılama yapılabilmesi için iddianame ile önünüze usulüne uygun dava getirilmeli. Beş paylaşım yazılmış. İddianamede bize sanığın hangi fiiliyle kanundaki suçu işlediği anlatılmamış. Biz şu anda davasız yargılama yapıyoruz. Usule uygun açılmış bir iddianame ve dava yoktur. Beraat kararının verilmesini istiyoruz. Bu davalar özü itibarıyla ifade özgürlüğünü engellemek amacıyla açılmıştır. Delil toplama usulü de kanuna aykırıdır” diye kaydetti.

Mahkeme heyeti, esas hakkında mütalaasını sunması için dosyayı savcılığa gönderirken; bir sonraki duruşmayı da 4 Kasım’a erteledi.

Duruşmanın ardından adliye önünde konuşan HDP'li Zeynel Özen, “Bugünkü davanın hangi mantıkla açıldığı belli. Muhalif olan herkesi susturmak istiyorlar. IŞİD’in katliamlarına ses çıkarmamak insanlık suçudur. Erdal Yıldırım, örgüt propagandası yapmamıştır. Talimatla davalar açılıyor. Turgut Öker’in de sayısız duruşması görüldü. Yapılan zulümlere sessiz kalmak Alevi inancına sığmaz. Aleviler mazlumun yanındadır. Katilleri savunmak mahkemelerin görevi olmamalı” diye konuştu.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Başkanı Turgut Öker ise elinde insan kanı olanların yargılanmadığını, barış ve kardeşlik mücadelesi verenlerin yargılandığını kaydetti. Öker, “Yargılanan zihniyetin neye hizmet ettiğini açık şekilde görüyoruz. Korkan bir toplum yok. Bizi yargılayanlar yargı karşısında hesabını verecekler” dedi.

Başak Cengiz'in katil zanlısı Diyarbakır'a nakledildi

Mimar Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla öldüren katil zanlısı Can Göktuğ Boz, Diyarbakır Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne nakledildi.

'Milli Eğitim Şûrası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak'

Milli Eğitim Bakanlığı, 20. Milli Eğitim Şûrası'nın açılış töreninin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yarın “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde” yapılacağını duyurdu. Bakanlık, "eğitimde fırsat eşitliği", "temel eğitimde fırsat eşitliği", "mesleki eğitimin iyileştirilmesi" ve "öğretmenlerin mesleki gelişimi" olmak üzere üç ana konuda komisyonu kurulacağını bildirdi. 

İstanbul'da simit artık 3,5 liradan satılacak

İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası’nın yaptığı yüzde 30’luk zam sonucu 100 gramlık simidin fiyatı 3,5 liraya çıkarıldı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.