RCPCH Başkanı Profesör Viner: Okulları kapatmak hayatları kapatıyor

İngiltere'deki Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Koleji(RCPCH) Başkanı Profesör Doktor Russell Viner, milletvekillerine yaptığı bir sunumda okulların kapalı kalmasının çocuklar üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

RCPCH Başkanı Profesör Viner: Okulları kapatmak hayatları kapatıyor
30 Ocak 2021
18:18

HABER MERKEZİ/ Çin’de ortaya çıkan ve daha sonra tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını, toplumu birçok alanda etkisi altına almaya devam ediyor. Bu alanlardan biri de eğitim. Peki okulların kapalı kalması çocuklar üzerinde nasıl etkiler bırakıyor. İngiltere'deki Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Koleji(RCPCH) Başkanı Profesör Doktor Russell Viner, milletvekillerine yaptığı bir sunumda, “Okulları kapadığımızda çocukların hayatını da kapıyoruz” ifadesini kullandı.

Bütün öğrenciler eğitime ulaşmada eşit mi?

Viner, yaptığı sunumda okulların kapalı kaldığı süreçte Uzaktan eğitimde sürekli gündeme getirilen fırsat eşitsizliğine dikkatleri çekerek, “Okullar kapanacaksa, cevaplanması gereken önemli sorular vardır. En açık olan sorulardan biri de bütün öğrenciler eğitimleri için teknolojiye eşit erişebilirler mi? Bu hiçbir şekilde her aile için kolay ve hatta mümkün bile değildir” tespitinde bulundu.

Toplum sağlığı ile öğrencilerin göreceği zararlar arasındaki dengede tercih

Viner, Okulların tatillerden sonra da kapalı kalmasına dair verilecek herhangi bir kararın sağlam nedenlere dayandırılmasını, “Okulların tatillerden sonra kapalı kalıp kalmayacağına dair verilecek bir karar mümkün olan en iyi kanıtlara dayanmalı ve bu kanıtlar, gençlerimizin zarar görme riski arasında bir denge kurmalıdır. Ancak bunun başarılması çok zor bir denge. Nihayetinde hepimiz geniş nüfusun sağlığını korurken çocuklar için en iyisini istiyoruz.” sözleriyle dile getirdi.

Depresyon ve İntihar düşüncelerinde artış gözlemleniyor

Çocukların gelişimi ve eğitimi için okulların önemli alanlar olduğunu vurgulayan Viner, kısıtlama ve karantina süreçlerinde çocukların psikolojik sorunlar yaşadığında dikkat çekerek şöyle devam etti, “Ruh sağlığı kuruluşları, hayır kurumları ve kendi üyelerimiz, birçok gencin kısıtlamalarda bazı sorunlarla başa çıkamadıklarını, beslenme bozuklukları, kendine zarar verme, depresyon ve intihar düşüncelerinde artış olduğunu bildiriyor. Okullar ayrıca risk altındaki çocukların bakıldığı ve desteklendiği yerlerdir.“

“Okullar son kapanacak ve ilk açılacak yerlerdir”

Okulların neden açık olması gerektiği yönünde görüş bildiren Viner, “Bizim görüşümüz, okulların son kapanacak ve ilk açılacak yer olması gerektiği yönündedir. Toplumu korumakla çocukların okula erişimine öncelik vermek arasında basit bir seçim olmadığını defalarca söylemiştik. Her ikisi de hayati önem taşıyor ve doğru denge çok zor ama çok önemli” diyerek uyardı.  

“Çocuklarımız ve gençlerimiz üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkilerini düşünmeliyiz”

Viner yaptığı sunumda sözlerini şöyle sürdürdü,  “Çocuklar ve gençler için iddialı, ulusal ve uygun şekilde finanse edilmiş bir kurtarma planına ihtiyacımız var. Buna yönelik plan hazırlamamız lazım. Eğer bu yapılmazsa pek çok çocuk, finansal güvensizlik ya da tamamen yoksulluğa itilmiş ailelerde yaşıyor olacak.

Bu salgının çocuklarımız ve gençlerimiz üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkilerini akılda tutmamız ve hayatlarının yıkıcı ve çoğu durumda travmatik bir döneminden kurtulmalarına yardımcı olmayı taahhüt etmemiz zorunludur.”

Papa Erbil'e geçti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Erbil Havalimanı’nda Neçirvan Barzani tarafından karşılandı.

8 Mart Generation Equality için bir miting çığlığıdır

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl kadınlar, 8 Mart’ta kadın mücadelesinin sesini ve renklerini alanlara taşıyor.

Kopenhag Üniversitesi: Yapay zeka, kimlerin Covid-19'dan öleceğini yüzde 90 oranında tahmin ediyor

Kopenhag Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, yaklaşık 4 bin Danimarkalı Covid-19 hastasından elde edilen veriler ışığında yapay zekanın kimlerin Covid-19'dan öleceğini yüzde 90 oranında tahmin ettiği belirtildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.