Rusya ile Çin'in ortak nükleer projesinin temel atma töreni yapıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Rusya-Çin ortak nükleer projesinin temel atma törenine video konferans yöntemiyle katıldı.

Rusya ile Çin'in ortak nükleer projesinin temel atma töreni yapıldı
19 Mayıs 2021
15:03

Rusya ile Çin’in ortak nükleer projesi olan Tianwan ve Xudapu nükleer santrallerinin 3’üncü ünitesinin temel atma töreni bugün gerçekleştirildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in video konferans yöntemiyle katıldığı tören ile birlikte Rusya’nın tasarladığı 4 yeni enerji bloğunun inşası başlatılmış oldu. Putin ile Xi Jinping törenden önce projeye dair açıklamalarda bulundu.

Putin konuşmasında, “Xudapu nükleer santrallerinin 4 yeni bloğunun inşası için sizleri tebrik ediyorum. Rus ve Çinli mühendisler gerçek anlamda dönüm noktası olan ve amiral gemisi niteliğindeki bir projeyi hayata geçiriyorlar. Tüm güvenlik ve çevre faktörlerini karşılayan güçlü ve modern Rus tasarımı reaktörler inşa ediliyor. Santral 2026-2028 yılları arasında faaliyete geçecek ve Çin halkına ucuz ve temiz enerji sağlanacak” dedi.

AB Konseyi, AB Dijital Covid-19 Sertifikasını kabul etti

AB Konseyi, üye ülkelerin AB Dijital Covid Sertifikasına ilişkin düzenlemeleri kabul etti.

Almanya Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını kaldırıyor

Almanya, Türkiye dahil riskli ülkelere yönelik seyahat uyarısını kaldırıyor

Pakistan'da yolcu otobüsü devrildi: 18 ölü, 30'dan fazla yaralı

Pakistan'ın Belucistan eyaletinde yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu en az 18 kişi hayatını kaybetti, 30'dan fazla kişi de yaralandı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.