Sağlık Bakanı Koca: Hastaneye yatanların yaklaşık yüzde 90'ı tam aşılı olmayan kişiler

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hastaneye yatanların yaklaşık yüzde 90'ı tam aşılı olmayan kişiler” dedi.

Sağlık Bakanı Koca: Hastaneye yatanların yaklaşık yüzde 90'ı tam aşılı olmayan kişiler
02 Eylül 2021
22:51

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar’ın katılımıyla toplandı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, "500 bine yakın aktif vakamızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerden oluşmaktadır. Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90'ı tam aşılı olmayan kişilerdir. Vefat edenlerin yüzde 90'ı ya aşı olmamış veya aşıları eksik kişilerdir" dedi.

Koca, "Yeni dönemde salgın okulların kapatılmasına neden olmayacak çünkü elimizde aşı var" ifadelerini kullandı.

Koca, 12 yaş üzeri çocuklarda aşılamanın tercihe bağlı olarak yapılabileceğini de açıkladı.

Salgının, aşısızların salgını olmaya devam ettiğini söyleyen Koca, “Olay çok net. Onun için bizim bir an önce aşılarımızı tamamlamamız gerekiyor. Vakaların yüzde 83'ü aşısını tamamlamayan, hastane yatış ve ölümlerin yüzde 90'ı aşısını tamamlamayanlardan oluşuyor” dedi.

Koca, en az bir doz aşısını yaptırmış öğretmen ve çalışanların oranının yüzde 88'i, iki doz aşısını tamamlayanların sayısının ise yüzde 75'i bulduğunu bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de, "Okullarımızın bu süreçte hazırlanabilmesi için 650 milyon lirayı tüm il ve ilçelerimizdeki okullarımıza göndermiş bulunuyoruz. 6 Eylül itibariyle okullarımızı haftada 5 gün öğrencilerimize açıyoruz.Çocuklarımızdan daha fazla fedakarlık isteyemeyiz. Okullarda alınması gereken önlemler rehberini tüm valiliklere gönderdik. Okullarımız ilk açılan ve son kapatılan yerler olmalıdır" dedi.

YÖK Başkanı Erol Özvar ise, "Akademik yıl açılışı ay sonunda ya da ekim ayının başında yapılacak. Üniversitelerimiz akademik faaliyetlerine devam etmektedir. Salgında kampüslerimizi kapatmadık" diye belirtti.

Özvar, "Üniversitelerimiz hibrit modeli ile birlikte yüz yüze ders yapma imkanlarının yanı sıra derslerinin bir kısmını, derslerin yüzde 40'nı online yapabilme yetkisine haizdir. Kampüste uygulanacak kurallara ilişkin birer kılavuz çalışması gerçekleştirdik" dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü, 'Euro' ile geçilecek

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, temeli 18 Mart 2017'de atılan ve hizmete 18 Mart 2022'de açılması beklenen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün geçiş fiyatını açıkladı.

EŞİK: Danıştay kadınların hayatlarıyla oynuyor

EŞİK, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının iptal edilmesine dönük yaptıkları başvuruya ret yanıtı veren ve kararı 84 sonra bildiren Danıştay'a tepki gösterdi.  

'Barınamayan' öğrenciler parklarda

CHP İzmir milletvekilleri Mahir Polat ve Bedri Serter, yüksek ev kiraları ve yurtların yetersizliği nedeniyle kalacak yer bulamayan üniversite öğrencilerinin İzmir’de başlattığı "Barınamıyoruz, sokaklardayız" eylemine destek verdi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.