Sağlık Bakanı: Türkiye’de aktif vaka sayısı 400 bin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki ortalama Covid-19 aktif vaka sayısının şu an 400 bin olduğunu ve bu vakaların yüzde 25'inin 0-17 yaş grubundaki çocuk ve gençlerden oluştuğunu bildirdi. Koca, "Okulların son üç hafta açık kalmasıyla 0-17 yaş arası vaka sayısı bir kat daha arttı" dedi.

Sağlık Bakanı: Türkiye’de aktif vaka sayısı 400 bin
28 Eylül 2021
13:37

Fahrettin Koca, dün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'deki ortalama aktif vaka sayısının şu an 400 bin olduğunu ve bu vakaların yüzde 25'inin 0-17 yaş grubunda olduğunu açıklayan Koca, "Okulların son üç hafta açık kalmasıyla 0-17 yaş arası vaka sayısı bir kat daha arttı" diye konuştu.

Bakan Koca, 0-17 yaş grubundaki aktif vakaların daha önce yüzde 10-11 oranında olduğunu anımsattı. Koca, vaka sayılarındaki artışın hastaneye yatışlara yüzde 10 yansıdığını, yoğun bakım ve entübe sayılarına ise yansımadığını söyledi.

Koca'nın açıklaması şöyle:

"Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı olarak, ikili ve hafta sonu eğitim dahil olmak üzere bütün alternatiflerin denenmesini ve her haliyle okulların açık kalmasını düşünüyoruz. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı okulları değil, üniversite eğitimi için de aynı şekilde düşünüyoruz.

Kapanmaları gündeme almak istemiyoruz

Temel hedefimiz, aşı gücümüzle toplum bağışıklığının elde edilmesi. Yeni dönemde kapanmaları gündeme almak istemiyoruz. Yeni dönemi, kişisel tedbirlerin daha çok devreye girdiği, kişisel güvenlik çemberinin daha çok önemsendiği ve aşılamayı ön planda tuttuğumuz bir dönem olarak görüyoruz. Yeni dönemde kısıtlamaları gündeme almak istemiyoruz. Okullar da asla kapanmayacak olan kurumlar olacak. Yükseköğretim de buna dahil.

Gerekirse aşı yapmayanların ayaklarına gideceğiz

Bu toplumun aşıyla ilgili sorununun olmadığını düşünüyorum. Aşının olunmaması değil, en fazla hangi aşı tercih edilmeli, bu konuşulabilir. Aşı olmama durumunu bu toplum bugüne kadar gündemine almadı. Çocuklarını yüzde 98 oranında 13 farklı aşıyla aşılama yapan bir toplumuz. Aşısını erteleyenlerimiz olmuş olabilir. Gerekirse ayaklarına giderek bu aşıyı yapmalarını kolaylaştıracağız.

Her geçen gün öğretmenlerimizin aşılanma oranları yükseliyor. En az bir doz aşı olanların oranında yüzde 92'ye, iki doz aşı olanların oranında yüzde 82'ye gelindi. Öğretmenlerin aktif vaka içindeki oranı yüzde 3'lerde. Yaklaşık 12 bin gibi."

 

Diyarbakır'da sağlıkçılar, 'İnsanca yaşamak, insanca çalışmak' için iş bıraktı

Amed Sağlık Platformu üyeleri, hastanelerde bir günlük iş bıraktı.

'Bir çocuğun maddi sebeplerden dolayı ölüm riskiyle karşı karşıya gelmesi kabul edilemez'

İstanbul'da Y.M.G.'ye doğumundan 1 ay sonra 'Kistik Fibrozis' tanısı konuldu. 3 yaşındaki çocuğun, Ivacaftor etken maddeli ilacı kullanmasının zorunlu ve hayati önem taşıdığı belirtildi. İlacın yurt dışından getirilmesi gerektiği ve tek dozunun yıllık maliyetinin 300 bin dolar olduğu öğrenilirken, aile SGK tarafından karşılanmasını talep etti.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.