Sağlık örgütleri yönetmeliğe itiraz etti

Mersin’de sağlık meslek örgütleri, iş güvencesini ortadan kaldırdığı gerekçesiyle ‘Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nin geri çekilmesi konusunda hükümete çağrı yaptı.

Sağlık örgütleri yönetmeliğe itiraz etti
09 Temmuz 2021
14:56

Mersin Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi, ‘Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklere ilişkin itirazlarını ve taleplerini düzenledikleri basın toplantısıyla dile getirdi. Mersin Tabip Odası'nda çok sayıda sağlık çalışanlarının katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda salona "Yeni Aile Hekimliği Yönetmenliğini kabul etmiyoruz" pankartı asıldı.

Dr. Ayşe Jine Güneş tarafından yapılan açıklamada, Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nde 30 Haziran 2021 tarihinde yapılan son değişiklikler yapılan için "Böyle bir düzenlemeyi kabul etmemiz mümkün değildir” denildi. 

Aile hekimliği uygulamasında iş güvencesinin bu yönetmelikle sona erdiğini söyleyen Güneş, “Yeni yönetmelikle sözleşme yenileme ve fesih yetkisi İl Sağlık Müdürlüklerine verilmiş olup, zaten iller arasında var olan uygulama farklılıkları kişilerin insafına bırakılmıştır. Açığa alma, sözleşme yenilememe gibi olağanüstü yetkiler, tüm hukuk kuralları çiğnenerek verilmiştir. İş barışını bozan fiillerden, yapboz tahtası gibi sürekli değişikliklerden vazgeçilmelidir. Hukuk çerçevesinde bir yasa çıkarılmadan sistemin yürütülebilir olması imkânsızdır. Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarının iş yükünü azaltarak, angarya çalışmaya son verilmelidir" dedi. 

Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerin bir an önce geri çekilmesini istediklerini ifade eden Güneş, taleplerini ise şu şekilde sıraladı: 

"* ASM sözleşmelerinin genel işlem koşullarına sahip olması ve hekimlerin ödevler gücü karşısında zayıf durumda olmasından kaynaklanan sözleşme koşullarındaki dengesizliği ortadan kaldırmak İçin sözleşmeleri de toplu sözleşmeye dahil olmalıdır.

* Nüfusa ve performansa dayalı sağlık hizmeti yerine bölge tabanlı hizmet sunumu yapılmalıdır.

* ASM ve TSM'lerdeki görev tanımı belirsizliği, iş yükü ve çalışan sayısının artırılması ve kadrolu istihdamı yaratılmalıdır

* ASM cari giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmalıdır.

* Kamu dışı ve taşeron çalışanlar kadroya alınmalıdır.

* ASM de çalışan emekçilerin senelik, hastalık ve Sendika izinlerinin kullanımında izni kullanan kişinin kendi yerine birini bulma şartı kaldırılmalı ve hiçbir ücret kesintisi yapılmamalıdır.                                           

* Mobil hizmetlerin nitelikli sunulması için araç, gereç ve uygun mekân tahsis edilmeli, binaların fiziki yetersizlikleri Bakanlık tarafından giderilmeli, çalışanlar İçin dinlenme alanları sağlanmalıdır. 

* Aile hekimlerine eş ve çocuk yardımı yapılmalıdır.

* Aile hekimi ve aile sağlığı çalışan emekçilerinin (kadın) gebelik ve emzirme izinleri 4/B ve diğer kadrolarda yer alanlar için 4/A’ya tabi sağlık emekçileri için yapılan düzenlemeye eşitlenmelidir.

Diyarbakır'da sağlıkçılar, 'İnsanca yaşamak, insanca çalışmak' için iş bıraktı

Amed Sağlık Platformu üyeleri, hastanelerde bir günlük iş bıraktı.

'Bir çocuğun maddi sebeplerden dolayı ölüm riskiyle karşı karşıya gelmesi kabul edilemez'

İstanbul'da Y.M.G.'ye doğumundan 1 ay sonra 'Kistik Fibrozis' tanısı konuldu. 3 yaşındaki çocuğun, Ivacaftor etken maddeli ilacı kullanmasının zorunlu ve hayati önem taşıdığı belirtildi. İlacın yurt dışından getirilmesi gerektiği ve tek dozunun yıllık maliyetinin 300 bin dolar olduğu öğrenilirken, aile SGK tarafından karşılanmasını talep etti.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.