Sağlıkçılar: Artık bu şartlarda çalışamıyoruz

Adana'da açıklama yapan hekimler, sağlık çalışanlarının iş yükünün arttığını belirtti.

Sağlıkçılar: Artık bu şartlarda çalışamıyoruz
13 Ekim 2021
15:42

Adana Tabip Odası (ATO), Adana Şehir Hastanesi önünde yaşanan sorunlara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya sağlık çalışanları, Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2’nci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ile SES Adana Şube Başkanı Dr. Mürşit Enis Akyüz katıldı. ATO Başkanı Selahattin Menteş, Koronavirüs (Kovid-19) salgınında 191'i hekim olmak üzere 477 sağlık çalışanın hayatını kaybettiğini söyledi.

Son yıllarda hekimlerin ve sağlık çalışanlarının iş yükünün artığını belirten Menteş, "Sağlıkta 'dönüşüm'le her geçen yıl giderek artan oranda geriletilip erozyona uğratılmış ekonomik ve özlük haklarımızdaki kayıplar, sağlık emekçilerinin omuzlarına yüklenen Covid-19 pandemisi ile mücadele sürecinde de devam etmiştir. Sorunlarımız yalnızca çalışma saatleri, çalışma alanları, ödemeler ile sınırlı kalmamaktadır. Mesleğimiz, güvencesizliğin en yaygın olduğu iş kollarından biri haline getirilmiştir. Bu değişim baskının, mobbingin, ayrımcılığın, eşitsizliğin ve kayırmacılığın alabildiğine yaygın hale gelmesine neden olmuştur. Hekimler muayene sırasında hemşire veya sağlık personeli olmadan muayene yapmaya zorlanmış. Muayene süreleri ise 5 dakikaya düşürülmüştür. Ülkemizde hekim ve sağlıkçı maaşları gün geçtikçe erimeye devam ediyor ve bizler çoktandır artık maaşlarımızla geçinemez duruma geldik. Geçinemediğimizi söylemekten utanıyoruz. Bizi bu duruma düşürenler bu durumdan utanmamaktadır” dedi. 

Kısa bir sürede toplumcu bir sağlık sistemine geçmek gerektiğini belirten Ökten, “Hekimler, salgın döneminde adeta can derdine düşmüşken, ama bu tehlikeye karşın canla başla çalışırken, aynı zamanda işsizlikle, işten atılmalarla, yoksullukla karşı karşıya bırakılmıştır. Bugün gelinen aşamada hekimler ‘Artık bu şartlarda çalışamıyoruz’ diyor. Hekimler ya istifa ediyor, ya emekli oluyor ya da genç hekimlerimiz yurtdışına göç ediyor” diye konuştu.

Pandemi döneminde 113 bine yakın iş yeri ve 71 bin şirket kapandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pandemi döneminde, 11 Mart 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında; 112 bin 710 esnafın iş yerini kapattığını, 71 bin 314 şirketin de kapandığını açıkladı.

CHP'li Akın: Asıl kuyruklar burada

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, dün akşam vatandaşların akaryakıt zammı devreye girmeden benzin istasyonlarında oluşturdukları kuyruklara dikkat çekti. Akın, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fransa’da, Almanya’da İngiltere’de kuyruklar olduğunu söylüyor. Asıl kuyruklar burada. Vatandaşın zam kuyruğudur bu kuyruk” dedi.

Suriyeli heykeltraş Saffan: İnsanların çığlıkları artık sussun

Savaştan dolayı Deyrazor’dan Urfa'ya göç eden heykeltıraş Akram Saffan, "Hiç kimseye faydası olmayan savaş, yoksullara, çocuklara, kadınlara hayatı çekilmez hale getirdi. İnsanların çığlıkları artık suskun istiyorum” diyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.