Savcıların yerine valiler konuşuyor

Sakarya’da ırkçı saldırıya uğrayan mevsimlik tarım işçilerinin yaşadıklarına dikkat çeken Diyarbakır Barosu, savcıların yerine açıklama yapan valilerin, olayı gerçek bağlamından koparmaya çalıştıkları ve soruşturmayı başından itibaren etkileyerek yönlendirdiklerini söyledi. 

Savcıların yerine valiler konuşuyor
08 Eylül 2020
14:26

Diyarbakır Barosu, Sakarya’nın Kocaali ilçesi Ortaköy Mahallesi’nde çalışan Kürt mevsimlik tarım işçilerine 4 Eylül’de yapılan saldırıya ilişkin Adli Yardım binasında açıklama yaptı. Diyarbakır Barosu İnsan Hakları Merkezi Dava Takip Komisyonu Eşbaşkanı Sidar Avşar, Mazıdağı Jandarma Komutanlığı’na ifadeleri alınmak üzere çağrılan mağdur aileye hukuki destek sunmak için Diyarbakır ve Mardin Barosu’ndan karakola giden avukatların kolluk görevlilerinin engellemelerine, hakaret ve tacillerine maruz kaldıklarını belirtti.

 

VALİ VE KAYMAKAM GÖRÜŞMESİ 

 

Mağdurların ifadeleri alındığı sırada Mardin Valisi ve Mazıdağı Kaymakamının da dahil olduğu birçok üst düzey kamu görevlisinin karakola geldiğini aktaran Avşar, vali ve kaymakam gibi bürokratların mağdurlarla yapmış olduğu görüşmeler nedeniyle ifade işlemlerine sık sık ara verildiğini söyledi. Sakarya’nın son yıllarda benzer birçok ırkçı saldırı ve linç girişimleriyle gündeme geldiğini belirten Avşar, 2018’de Kürtçe konuştukları iddiasıyla Kadir Sakçı’nın öldürüldüğü, oğlunun ağır yaralandığı saldırı ile 2019’da yine mevsimlik içi olarak çalışan Şirin Tosun’un öldürülme olayını hatırlattı. 

 

Amaçlarının topyekün bir kenti suçlamak olmadığını, ırkçı saldırıların yoğunluğuna dikkat çekmek olduğunu ifade eden Avşar, “Yaşanan olayların adli niteliği dikkate alınmadan başsavcılıkların yerine çoğunlukla valilerin açıklama yaptığı, olayı gerçek bağlamından koparmaya çalıştıkları, bu şekilde soruşturmayı başından itibaren etkiledikleri ve yönlendirdikleri gözlenmektedir” dedi.

 

‘ET TIRNAK METAFORU SORUNU ÇÖZMEZ’

 

Bu tür saldırıları “ırkçı saldırılar ve nefret suçları” kapsamında değerlendirenlerin ağır ithamlara maruz kaldığını söyleyen Avşar, “Sakarya’da yaşanan ırkçı saldırıların benzerleri, siyasetin kullandığı kutuplaştırıcı ve ayrımcı dil ile paralel olarak Türkiye’nin başka illerinde de yaşandığı gözlenmektedir. Sadece söylem düzeyindeki ‘kardeşlik ve et-tırnak’ metaforunun sorunu çözmeye yetmediği ortaya çıkmıştır. Bunun yerine tüm yurttaşların, farklılıklarıyla kabul edilerek, doğuştan gelen haklarının Anayasa ve yasayla güvence altına alınması ve korunmasıdır. Kimliklerin ve farklılıkların inkarı, halk yığınlarını kimliklere ve farklılıklara düşmanca yaklaşmalarına zemin hazırlamaktadır” diye ekledi.

 

Adli ve idari yetkililerin ırkçı saldırılar ve nefret suçlarıyla yüzleşerek sorumluları cezalandırılmaları konusunda cesaretli olmaya davet eden Avşar, “Görmezden gelmek, gizlemek ve cezasızlık gibi günü kurtarma amaçlı politikaları sorunu çözmekten uzak tercihler olması yanı sıra; bu suçların giderek artması ve yaygınlaşmasına da sebep olacaktır” diye konuştu.

 

SALDIRININ DİNAMİKLERİ

 

Yapılan açıklamanın ardından basın mensuplarıyla paylaşılan raporda, Diyarbakır ve Mardin barosunun mağdur aileyle yapılan görüşmeler, Jandarma Komutanlığında yaşananlarla birlikte heyetin tespit ve değerlendirmeleri yer aldı. Raporda, saldırıların temel sebeplerinden biri olarak Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) nefret ve ırkçı saiklerle yapılan saldırıların suç olarak düzenlenmeyişinin faillerin rahat hareket etmesini sağladığı vurgulandı. Raporun sonuç kısmında ise ülkede yaşanan gelir adaletsizliği, kötü çalışma koşulları, cinsiyet eşitsizliği, çocuk işçi çalıştırmanın bir insan hakları sorununa dönüştüğü, ayrımcılık yasağına aykırı davranışlar ve bu davranışların cezasızlıkla sonuçlanması, faillerin korunmasına sebep olan cezasızlık politikaları, anadil meselesinin yasal güvenceye kavuşturulmaması nedeniyle çok dilli bir toplumun farklılıklarına tahammül edilmemesi sorununun varlığı,  avukatların görevlerini yerine getirirken karşılaştığı sorunlar, 4 Eylül’de meydana gelen saldırının dinamiği ve sonuçlarını oluşturulduğu kaydedildi.

TİHV: Adli Tıp Kurumu, ideolojik raporlar veriyor

TİHV Diyarbakır İl Temsilcisi Murat Aba, hastanelerin "cezaevinde kalamaz" raporlarına rağmen hasta tutukluları tahliye etmeyen ATK'nin bilimsel olmayan ideolojik raporlar verdiğini söyledi.

Meksika'da havai fişek fabrikasında patlama: 6 ölü, 18 yaralı

Meksika'nın Puebla kentindeki kaçak olarak faaliyet gösteren bir havai fişek atölyesinde patlama meydana geldi. Patlamada 6 kişi yaşamını yitirdi, 18 kişi yaralandı.

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.