Savunmaya saldırıya dair 'gizli tanık'tan beyan alındı

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın dava duruşmasında polisin fiziki saldırısına maruz kalan savunma avukatlarına dair bir “gizli tanık”tan beyan alındığı oraya çıktı.

Savunmaya saldırıya dair 'gizli tanık'tan beyan alındı
22 Eylül 2021
17:19

Diyarbakır Barosu, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın 13 Eylül’de Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasında mahkeme başkanının talimatı ile kolluk görevlilerinin avukatlara fiziki saldırıda bulunmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Baro’nun Tahir Elçi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Baro Başkanı Nahit Eren ve baro yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda avukat katıldı. 

Toplantıda konuşan Baro Başkanı Nahit Eren, Gökkan’ın davası sırasında avukatlara yönelik fiziki saldırıda bulunulması sonrasında Baro olarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayet başvurusunda bulunduklarını söyledi.

Eren, “Savunmaya yönelik bu haksız ve hukuksuz müdahaleye karşı Türkiye Barolar Birliği ve 78 Baro tarafından destek açıklaması yapılmış, e ilgililer hakkında ivedi olarak yasal işlemlerin yapılması ve görevden el çektirilmeleri talep edilmiştir” dedi.

Bu haksız uygulamaya karşı oluşan destek ve kamuoyuna karşı Diyarbakır Adliyesi’nde bir mahkeme vasıtasıyla olayı manipüle edici ve hukuksuz bir şekilde bir gizli tanık üzerinden algı yaratılmak istendiğini anlatan Eren, “Bu amaçla Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi heyetince, bir dava dosyasında ve duruşma günü 15 Eylül tarihli olmasına karşın, 14 Eylül tarihinde celse açılmış, hakkında tedbir kararı bulunan ve 29 Ocak 2018 tarihinde ilk gizli tanık sıfatı ile ifade veren gizli tanık ‘Sabır’ apar topar getirilerek, müdafii ve sanığın olmadığı bir duruşmada, ‘dün (13 Eylül) Diyarbakır 9. ACM’de yaşanan kaos ortamı örgütün talimatıyla bilinçli olarak yargıya güveni zedelemek amacıyla yerine getirilmiştir. Devletimiz ve yargımıza olan güvenimiz tamdır’ şeklinde beyanı aldırılmıştır. Bu durum geçmiş dönemde olduğu gibi türetilen gizli tanıklarla yapılan kumpas davaları oluşturma anlayışının ve pratiğinin devam ettiğini göstermektedir. Bu girişimin haksız ve hukuka aykırı şekilde savunmaya yönelen bir yargıcı kurtarmak amacıyla gerçekleştirildiğini çok iyi bilmekteyiz” diye konuştu. 

11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin gizli tanığı, duruşma günü beklenmeksizin ve görev ve yetkisi dahilinde olmaksızın dinlendiğini vurgulayan Eren, devamında şunları söyledi: “Dinlenen gizli tanığın dosya kapsamı, dosya sanığı ve atılı suç ile ilgisi bulunmaksızın beyanının alınması ve tutanağa geçirilmekle, hukuka aykırı şekilde maddi gerçeğe aykırı delil üretilmiştir. Bu kapsamda, gizli tanığın beyanının alınış şekli ve içeriği gözetildiğinde, yargıçların görev gereklerine aykırı hareket ettikleri ve suç işledikleri sabittir. Diyarbakır Barosu olarak 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanının ve kolluk görevlilerinin haksız ve hukuksuz işlemlerine karşı daha önce gerekli yasal yollara başvurulmuştur. Bugün itibariyle de delil yaratma yönündeki bu hukuksuz ve keyfi uygulamaya karşı, 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi ve gizli tanık hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Diyarbakır Barosu olarak geçmişte olduğu gibi bugünde her türlü baskı ve soruşturma tehdidine karşı mesleğimize sahip çıkacak, hukuk ve adalet mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.”

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan hakkında “örgüt yöneticiliği” ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan davanın 13 Eylül’de Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasında, aralarında Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren’in de bulunduğu savunma avukatları, polislerin sözlü ve fiziki saldırısına uğradı. Avukatlar daha sonra izleyicilerle birlikte duruşma salonundan dışarı çıkarıldı. Savunmaya yönelik bu saldırıya, sivil toplum örgütü, siyasi partiler ve 78 Baro tepki göstermişti.

2022 bütçesi Meclis’e sunuldu: Savunma bütçesi yüzde 30 arttı

Meclis Başkanlığı’na sunulan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nde Savunma ve Güvenliğe ayrılan bütçe yüzde 30 artarak, 181 Milyar TL oldu.

Ticaret Bakanlığı, ihracı kayda bağlı ürünler listesine ekleme yaptı

Nohut, saf amonyak ve sülfürik asit; ihracı kayda bağlı ürünler listesine alındı.

Pandemi döneminde 113 bine yakın iş yeri ve 71 bin şirket kapandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pandemi döneminde, 11 Mart 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında; 112 bin 710 esnafın iş yerini kapattığını, 71 bin 314 şirketin de kapandığını açıkladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.