'Şebeke ve internet olmadığında derslere katılamıyorlar'

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı Mahallesi’nde yıllardır şebeke ve internet altyapısı olmadığı için yurttaşlar ve öğrenciler yüksek tepelere çıkarak iletişim kurabiliyor. Sınava hazırlanan öğrenciler, Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) ulaşamadıkları için derslerden geri kalıyor. Liselere Geçiş Sistemi'ne (LGS) hazırlanan öğrenciler de bu nedenle sınava hazırlanamıyor. 

'Şebeke ve internet olmadığında derslere katılamıyorlar'
05 Haziran 2021
09:45

Gelecek yıl üniversite sınavına girecek olan Sevda Yüce, derslerden hiçbir verim alamadığını, böyle gitmesi durumunda okulu bırakacağını söyledi. İnternet altyapısı ve şebeke sorunu nedeniyle EBA’ya erişim sağlayamadığını dile getiren Yüce, “Biz, canlı dersler başladığından beri hiçbir verim alamadık. Canlı dersler vardı ama internet altyapısı ve şebeke olmadığı için hiç birine katılmadığım gibi sınavlara da giremedim. Şuan tüm öğrencilerden ve derslerimden geri kaldım. Okulu bırakma ihtimalim bile var. Çünkü hiçbir şey bilmiyorum. Gelecek yıl üniversite sınavlarına girmem gerekiyor ama derslerle ilgili hiçbir bilgim yok. Mahallede şebeke yok ve bu sorunun çözülmesi için kimse bir çaba göstermiyor. İletişim için yüksek tepelere çıkmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Liselere Geçiş Sistemi'ne (LGS) hazırlanan Cennet Bilek, sıcak havalar nedeniyle şebeke için yüksek tepelere çıkamadığını belirterek, mahalleye şebeke altyapısının getirilmesini istedi. Kendilerine halen tablet dahi verilmediğini kaydeden Bilek, “İnternet olmadığı için derslere giremiyoruz. Benim LGS’ye hazırlanmam lazım ama internet olmadığı için hazırlanamadım. Biz öğrenciler; internet altyapısı, şebeke ve tablet istiyoruz” talebinde bulundu.

İnternet altyapısı olmadığı için çocuklarının derslere giremediğini belirten Mahir Bilek ise telefon şebekesinin sadece yüksek tepelerde çektiğini söyledi. Bilek, dört çocuğunun öğrenci olduğunu belirterek, “Şebeke ve internet olmadığında derslere katılamıyorlar. Çocuklarımız çok zor durumdalar. İnternet altyapısı hiç yok şebeke ise bazı yüksek yerlerde çekiyor. Bu sorunun çözülmesini istiyoruz” diye seslendi. 

Eğitim Sen'li kadınlardan kampanya: Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi yaşamsaldır

Eğitim Sen üyesi kadınlar, eğitim sistemindeki cinsiyetçiliğe dikkati çekerek, "Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi yaşamsaldır" kampanyası başlattı.

7 yıl aradan sonra toplanan Milli Eğitim Şurası'ndaki oylamada 128 maddede tavsiye kararı alındı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer başkanlığında toplanan 20. Milli Eğitim Şurası dünkü özel ihtisas komisyonlarında görüşülen 124 madde ile genel kurula sunulan 4 yeni önerinin oylaması yapıldı. Oylama sonucu kabul edilen toplam 128 madde, 20. Milli Eğitim Şurası tavsiye kararı olarak kayıtlara geçti.

Eğitim Sen: Öğretmenlerin iradesi dışında masa başında hazırlanan meslek kanununu kabul etmiyoruz

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın zamanda TBMM’ye sunacaklarını söylediği ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin, “Cumhurbaşkanı’nın himayesinde yapılan 20. Milli Eğitim Şûrası’nı uyarıyoruz; öğretmenlerin iradesi dışında masa başında hazırlanan meslek kanununu kabul etmemiz mümkün değildir” açıklamasını yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.