Sel bölgesinde incelmelerde bulunan CHP: 329 kayıp başvurusu var, sahillerden ceset toplanıyor

CHP heyeti, Batı Karadeniz bölgesindeki etkili aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop’ta meydana gelen sel bölgesinde açıklamalarda bulundu.

Sel bölgesinde incelmelerde bulunan CHP: 329 kayıp başvurusu var, sahillerden ceset toplanıyor
13 Ağustos 2021
17:27

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir ve Yüksel Kılıç'la ile birlikte sel bölgesi Kastamonu Bozkurt'ta incelemelerde bulunan CHP heyeti, burada yaptı basın açıklamasında Bozkurt'ta durumun iç açıcı olmadığı ifade edildi. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise, dün Sinop Ayancık'ta incelemelerde bulunduğunu anımsatarak Bozkurt'taki tablonun daha vahim olduğunu söyledi.

Altay, şunları söyledi:

* Bütün felaket tablosunu yerinde inceledik ama Bozkurt'a geldiğimizde felaket üstü bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu gördük. Yani Bozkurt'u görünce, Ayancık'ta da tabi büyük bir hasar var orada ama Bozkurt'ta felaket üstü olağan üstü bir felaket var abartmıyorum.

* Halk burada gerçekten perişan sel çünkü şehrin göbeğini en işlek caddesini vurmuş. Sel aniden geldiği için fırında, kahvede ölen insanlar var.

* Manzara çok vahim. Burada tabi siyaset yapma günü ve yeri değil diyoruz. Ama Ali Bey’in söylediği gibi üzülerek şunu ifade edeyim; Ayancık'ı dere yatağına yapılan tomruklar, Bozkurt'u da HES'ler vurmuş gibi görünüyor. Bu iyi bir tablo değil. Üzücü bir tablo.

* Allah'ın verdiğini afet, elbette buna karşı insanların yapacakları şeyler sınırlıdır ama afet öncesinde de bu afetin vereceği zararları minimize etmek yerine afetin vereceği zararları maksimize edecek işler yapıyoruz.

* Biraz önce Bozkurt'u gezdik, dere yatağının kenarına değil derenin göbeğine 8 katlı bina yapılmış 4,5 sene önce. Kullanılamayacak halde.

* Dere yatağının biraz kenarını anlarım ama derenin göbeğine yapılan binayı anlamak mümkün değil. Burada devletin yerel yönetimlerin nasıl duyarsız kaldığını bir kere daha görmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum” diye konuştu.

Altay, Ayancık ve Bozkurt'ta büyük bir koordinasyonsuzluk olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

* Böyle zamanlarda afet hallerinde, kan davalılar sırt sırta verir birlikte göğüs gerer ama Ayancık'ta ve Bozkurt'ta bunu göremiyoruz.

* Tıpkı Muğla'da yangın bölgesinde görmediğim bir 10 gün orada kalmış birisi olarak, vay efendim İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gönderdiği itfaiye ve su tırları ihtiyacımız yok diyerek şehre sokulmamış.

* Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden gelen itfaiye ekibine ‘size ihtiyacımız yok' denmiş. Bozkurt'u gezdik bir kazmaya bir küreğe ihtiyaç var.

* Nasıl ihtiyaç yok? Şehirde dükkanların içinde 2 metre kum birikmiş. Evet ayakta binalar var ama her binanın bodrumu ve birinci katı kullanılamaz halde.

* Böyle vahim bir durumda partizanlık yapılmasını doğru bulmuyorum. Bir belediye geliyor, belediyenin partisine göre burada ona ihtiyaç olup olmadığına karar veriliyor.

* Bizim için Ayancık da Bozkurt da birdir. Ama AK Parti'nin bu konuda olumsuz yanlış bir tutum içinde haset bir tutum içinde olduğunu görmek, İstanbul Büyükşehir'in Ankara Büyükşehir'in yardımlarına kapıyı kapatmak bırakın onu CHP'li çocuklar ‘Ne yapabiliriz?' diye gidiyorlar ‘size ihtiyaç yok geri gidin buraya giremezsiniz' diyorlar. AKP'li çocuklarımız geldiğinde ‘gelin çocuklar şurada su dağıtın burada bunu yapın' diyorlar. Bu kabul edilemez.

Tablonun çok vahim olduğunun altını çizen Engin Altay vatandaşlara şöyle seslendi:

* Değerli vatandaşlar tablo size yansıtıldığından çok vahim durumdadır. Yerinde görmüş yaşamış biri olarak söylüyorum tablo vahim. Hükümetin kayıplarla ilgili net bilgi vermemesini, ölenlerle ilgili net bilgi vermemesini çok da doğru bulmuyorum.

* Panik havası olmasın şüphesiz ama burada onlarca yakınını arayan insana ben rastladım. AFAD'a 329 kayıp başvurusu yapıldığı bilgisi bana verildi ve bu kayıpların hepsi sel anında kayıp.

* Sahillerden cesetler toplanıyor bunu Türkiye'nin bilmesi lazım. İnebolu'da bir fabrikanın soğuk hava deposunda cesetler tanı konulana kadar oraya toplanıyor. Şuanda Sinop'ta da Ayancık'ta da ben çok net biliyorum 7 ölü var. Burada ölü sayısının çok olacağını maalesef öngörüyoruz”

Fransa’da bazı illerde ilkokullardaki maske zorunluluğu kaldırılıyor

Fransa’da 4 Ekim'den itibaren vaka sayısının her 100 bin kişide 50'ye gerilediği illerdeki ilkokullarda maske zorunluluğu kaldırılacak.

Savunmaya saldırıya dair 'gizli tanık'tan beyan alındı

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın dava duruşmasında polisin fiziki saldırısına maruz kalan savunma avukatlarına dair bir “gizli tanık”tan beyan alındığı oraya çıktı.

Antalya Kitap Fuarı 15 Ekim’de açılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Kitap Fuarı, 15-24 Ekim tarihleri arasında ‘Gelecek Bilgiyle Yeşerecek’ sloganıyla Cam Piramit’te 11’inci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.