Sendikalı işçiler ücretsiz izne çıkarıldı

Sinbo Fabrikası işçileri, sendikalı oldukları için ücretsiz izne çıkarıldıklarını belirterek, bunu bir cezalandırma aracı olarak değerlendirdi.

Sendikalı işçiler ücretsiz izne çıkarıldı
24 Eylül 2020
09:24

İstanbul Avcılar'da küçük ev aletleri üreten Sinbo Fabrikası’nda çalışan 7 işçi, 14 Temmuz'da salgın gerekçesiyle, Kasım ayının sonuna kadar ücretsiz izine çıkarıldı. 500 kişilik fabrikada sadece 7 kişinin işten çıkarılmasına dikkat çeken işçiler, bunun nedenini Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası’na (TOMİS) üye olmalarına bağladı. İşçiler, ücretsiz izine gönderildikten sonra fabrikanın işçi alımı yaptığını da aktardı. Ücretsiz izne çıkarılan işçiler, çalışma koşullarını ve yaşadıkları süreci anlattı. 
 
İKİNCİ KEZ İZNE ÇIKARILDI
 
4 yıldır çalıştığı fabrikanın enjeksiyon bölümünde görevli olduğunu belirten Ersoy Güntemur, 2 kişinin çalışması gereken makinada tek kişinin çalıştığını söyledi. Alınan karar nedeniyle makinalardan bir kalıbın 60 saniyede çıkması gerekirken, 45 saniyede çıktığını aktaran Güntemur, “Bu durum ise bizim daha çok yorulmamıza neden oluyor” dedi. Salgının başlamasının ardından ikinci kez izine çıkarıldığını dile getiren Güntemur, “Günlük 39 lira ile bir nevi sindirmeye çalışıyorlar” diye ifade etti. 
 
KÖTÜ ÇALIŞMA KOŞULLARI
 
Fabrikada 3 yıldır çalışan Dilbent Türker, işyerinde mobbing, maaşların geç ve parçalı yatırılması gibi sorunların olduğunu belirterek, sorunların salgınla arttığını ifade etti. Kötü çalışma koşullarının iyileştirilmesi için sendikaya üye olduklarını kaydeden Türker, fabrikada üretimin artmasına rağmen 7 sendikalı işçinin izne çıkarıldıklarını söyledi. Ferdi Çolak ise 4 buçuk yıldır fabrikada çalışıyor. Üretim artmasına rağmen ücretsiz izne çıkarıldığını belirten Çolak, ancak yeni işçi alımlarının yapıldığını söyledi. 
 
CEZALANDIRMA
 
3 buçuk yıldır fabrikada çalışan Hüsne Kuralay, bir kadın işçi olarak birçok zorlukla karşı karşıya kaldığını söyledi. İzin istediklerinde psikolojik şiddete maruz kaldıklarını ancak şimdi ücretsiz izne çıkarıldıklarını dile getiren Kuralay, bu durumu sendikalı olmalarına karşın cezalandırma olarak nitelendirdi.
 
SENDİKA TEHDİDİ
 
4 yıldır yoğun bir baskı altında çalıştığını dile getiren Kardelen Çelik, işyeri yöneticilerinin daha önce sendikalı olanları tespit ederek işten çıkarmakla tehdit ettiğini belirtti. 
 
ÇALIŞMA ZORUNLULUĞU 
 
Tamer Yılmaz da 4 buçuk yıldır çalıştığı fabrikada birçok kez kötü çalışma koşullarına karşı itiraz ettikleri nedeniyle işten atılmakla tehdit edildiklerini aktardı. Yılmaz, ücretsiz izne çıkarılmalarına dair, şöyle konuştu: “Bu bir nevi sendikalı işçileri sindirmek için yapıldı. İnsanca yaşamak ve çalışmak istiyorum. Sendika üyesi olmak kötü bir şey değil.”
 
‘SENDİKALI OLALIM’
 
TOMİS Temsilcisi Erol Balta, Sinbo’da sendikal faaliyetleri gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını belirterek, “Şimdi de aynısını yapıyorlar. Direk işten çıkarmak yerine, arkadaşlarımızı ücretsiz izine çıkartıyorlar. Bunu sendikamızın önünü kapatmak için yapıyorlar. Fakat bizi engelleyemezler” dedi. Balta, işçilere “Gelin sendikalı olalım, güçlü olalım. Birlikte mücadele edelim. Haklarımızı alalım” çağrısında bulundu. (MA)

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Van’ın otlu peynirinin kilosu 65 TL'ye çıktı

Ekonomik kriz, kuraklık, yayla yasakları ve TL'nin değer kaybı sonrası Van’ın otlu peynirinin kilosu 65 TL'ye çıktı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.