SES: Sağlık emek ve meslek örgütleri ile değil pandemi ile mücadele edin

Sağlık meslek örgütleri, SES'e üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına tepki göstererek, “Sağlık emek ve meslek örgütleri ile değil pandemi ile mücadele edin” açıklaması yaptı.

SES: Sağlık emek ve meslek örgütleri ile değil pandemi ile mücadele edin
31 Mayıs 2021
14:04

Sağlık meslek örgütleri, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Selma Atabay ile 8 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. SES Ankara Şubesi binasında yapılan toplantıda, "Sağlık emek ve meslek örgütleri ile değil pandemi ile mücadele edin gözaltılar serbest bırakılsın” yazılı pankart asıldı.

SES Ankara Şube Eşbaşkanı Kubilay Yalçınkaya, salgının yönetilmez halini eleştirdikleri dönemde iktidar ve çevresi tarafından yoğun baskı altında kaldıklarını ve hedef gösterildiklerini söyledi. Ekonomik ve özlük haklarına yönelik taleplerinin “rüşvetçilik” olarak nitelendirildiğini söyleyen Yalçınkaya, "Eylemlerimiz provoke edildi, sağlık politikalarına ve pandemi yönetimine yönelik açıklamalarımıza, yandaş basın kalemşörleri iktidar tarafından müdahale edilmezse, hakkımızı helal etmiyoruz açıklaması yaptılar, salgın yönetimine karşı önerilerimiz ve toplumu bilgilendirme görevimiz iktidar ve çevresi tarafından eleştirildi" dedi.

İktidarın pandemiyle mücadelede kendini yeniden var etmeye çalıştığını belirten Yalçınkaya, "Nitekim 'başarı öyküsünü' de kitaplaştırılmıştır. Ancak aşı temininden, filyasyona, test uygulamalarından doğru tedavi yaklaşımına birçok alanda hem toplum sağlığına hem de sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin haklarına yönelik taleplerimizi her defasında dile getirdik. Amacımız toplumun tüm kesimlerinin söz söyleyebildiği, taleplerinin karşılandığı bir pandemi sürecinin izlenmesiydi" ifadelerini kullandı.

Yalçınkaya, iktidarın sağlık muhalefetini susturarak gizlediği vaka ve ölüm sayıları ile pandemiyi yönetmeye çalıştığını ifade ederek, "Süreç içinde pandemiyi yönetmek yerine, algıyı yönetmeyi tercih edenler, maalesef yarattıkları algı her sarsıldığında biz sağlık emek ve meslek örgütlerine daha da saldırganca tavır aldı. Son olarak SES’e yönelik gözaltılar bunun sonucunda gerçekleşmiştir" diye belirtti.

Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Ali Karakoç ise, “Ülkenin içinde bulunduğu, organize suç örgütü liderlerinin, siyasilerin, güvenlik bürokratlarının bu ülkeye yaşattıklarını biliyoruz. Savcı ve mahkemeler bunlarla ilgili bir şey yapmazken halkın sağlığı için mücadele eden insanları gözaltına alıyorlar. Önceden de olduğu gibi biz mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu.

Kiraz üreten çiftçiler pazar sıkıntısına çözüm bulunmasını istiyor

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Altınyaka Mahallesi'nde kiraz üreten çiftçiler, geçen yıl pandemi sebebiyle yaşanan pazar sıkıntısına bu yıl tedbir alınmasını bekliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Brüksel’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti.

Erdoğan: Bütün derdimiz Amerika'dan amasız, fakatsız bir yaklaşım görmektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin F-35’ler konusunda ahdini yerine getirmediğini belirterek, “Bizim bütün derdimiz NATO’nun birlik ve beraberliğine güç katacak, amasız fakatsız bir yaklaşımı Amerika’dan görmektir” dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.