Sigara ve içki bandrolleri ihalesi, AKP’ye yakınlığıyla bilinen patrona verildi

İhaleleri iptal edilen ve Darphane’ye devredilen sigara ve içki bandrolleri, üç ay önce yeni kurulan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP’ye desteğini açıklayan “Her Şey Türkiye İçin Platformu” Genel Koordinatörü Halil İbrahim Danışmaz’ın şirketine verildi. DNS isimli şirket ihaleyi alır almaz, bandrol fiyatlarına yüzde 100 zam yaptı.

Sigara ve içki bandrolleri ihalesi, AKP’ye yakınlığıyla bilinen patrona verildi
29 Eylül 2020
08:55

Tütün ve alkollü ürünlerin kimlik kartı olarak bilinen bandrollerin, yerli ve milli yapılması amacıyla başlatılan operasyonda, adrese teslim ihaleler ve AKP’ye yakın şirketlere sağlanan avantajlar nedeniyle sektörde büyük tartışma yaşanıyor.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre Türkiye’de tütün ve alkollü ürünlere yapıştırılan bandrolleri yaklaşık 12 yıldır ihaleleri kazanan Sicpa isimli yabancı bir firma üretiyordu. Ancak ekonomi yönetimi bandrollerin yerli ve milli üretilmesi için görevi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne verip ihaleleri iptal etti.

Yetki verilir verilmez şirket kuruldu
Böylece görev kamuya geçti. Herkes yeni bandrolleri devletin üretmesini beklerken çıkarılan düzenlemelerle önce Darphane Matbaası, Kamu İhale Kanunu dışına çıkarıldı, hemen ardından da işi üçüncü firmalara yaptırma yetkisi verildi. Tam da bu yetkinin ardından Türkiye’de mayıs ayında DNS isimli bir firma kuruldu.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Darphane, İhale Kanunu kapsamından çıkarıldı
18 Nisan 2020’de Cumhurbaşkanlığı kararıyla Darphane ve Damga Matbaası Kamu İhale Kanunu kapsamından çıkarıldı. 29 Mayıs 2020’de DNS isimli bir firmanın Halil İbrahim Danışmaz patronajında kurulduğu Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayımlandı. Eylül başında Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi tebliğle bandrol basımının bir hizmet sağlayıcıya yani Darphane dışında bir firmaya devredilmesine onay verdi. 11 Eylül’de Darphane Genel Müdürlüğü, DNS adlı şirketin yeni hizmet sağlayıcısı olacağını duyurdu. Üstelik Sicpa’nın tüm üretim tesisleriyle yetişmiş teknik personeli DNS’nin kullanımı için Darphane’ye tahsis edildi. Yeni kurulan DNS bandrol basımı konusunda büyük bir avantaj elde etti.

Bandrollere yüzde yüz zam geldi
Darphane’nin Sicpa’dan aldığı yetişmiş insan ve teknolojiyi direkt kendisi kullanmak yerine niçin DNS firmasına işi verdiği anlaşılamadı. Üstelik yetki DNS’ye verildikten hemen sonra bandrol fiyatlarına yüzde 100, ihraç ürünlerine de yüzde 400 zam yapıldı. Bu sayede firmaya 30 milyon dolar civarında bir nakit destek sağlandığı iddia edildi.

Memur-Sen: Açlık sınırı 3 bin 107, yoksulluk sınırı ise 8 bin 823 lira

Memur-Sen'in kasım ayı açlık-yoksulluk araştırmasına göre; yoksulluk sınırı bir ayda 228 lira, açlık sınırı ise 80 lira yükseldi. Memur-Sen, kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 3 bin 107, yoksulluk sınırını ise 8 bin 823 lira olarak hesapladı. Kasımda en çok LPG, mazot ve uçak bileti fiyatı arttı. Fiyatı en çok yükselen gıda ürünü ise yüzde 24,81 ile patlıcan oldu.

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.