Siirt'in Eruh ilçesindeki ikinci HES Projesine tepki: Burası da giderse gidecek yerimiz kalmayacak

Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Zorava Çayı üzerine yapılmak istenen ikinci HES projesine karşı çıkan köylüler, bu yüzden yaşam alanlarının yok olacağını ve köyü boşaltmak zorunda kalacaklarını belirtti. Zorava’ya Dokunma Platformu Sözcüsü Mustafa Kurt, yetkililere "Burası da giderse eğer gidecek hiçbir yerimiz kalmayacak. Başka şehirlere gitmek zorunda kalacaksınız. Onun için bizlere destek verin" diye seslendi.

Siirt'in Eruh ilçesindeki ikinci HES Projesine tepki: Burası da giderse gidecek yerimiz kalmayacak
27 Ekim 2021
16:09

Yapılacak olan ikinci HES projesini doğa katliamı olarak değerlendiren Zorava’ya Dokunma Platformu Sözcüsü Mustafa Kurt, şunları söyledi:

Karşıda gördüğünüz baraj 2014 yılında yapıldı. Yapıldığı dönemde burada halk yoktu. Bunlar fırsat bilerek gelip buraya alelacele bir baraj yaptılar. Ve ÇED raporuna göre her yerin ağaçlandırılması ve eksikliklerin giderilmesi. HES barajı yapıldığında herkes şehir merkezinde yaşıyordu, burada kimse yoktu. Bunlar bunu fırsat bildiler. Köye dönüş projelerinden sonra halk köylerine gelmeye başladı. Tarlalarını, bağ bahçelerini ekip biçmeye başladılar. 2018-2019 yılında halk buraya geldi. Yıllarca şehirlerde çalıştıkları, biriktirdikleri emeklerinin tümünü gelip arazilerine gömdüler. Burayı değerlendirdiler. Şu barajın yaptığı tahribatı doğa katliamını görüyorsunuz. Buraya ağaçlandırma yapılacaktı. Her hangi bir ağaçlandırma da yapılmadı. Burayı bu şekilde darma dağan ettiler. Doğayı katledip, yok ettiler. Suyumuzu kestiler. Şu an gördüğünüz gibi hiçbir yerde su akmıyor. Bunu fırsat bilen doğa katliamcıları ikinci bir HES yapmaya çalışıyorlar. Gözlerini ikinci bir doğa katliamına çevirdiler.”

“HES Barajı bütün Siirtlilerin sorunu olacak”

Hukuki ve demokratik tüm yollara başvuru yapacaklarını söyleyen Kurt sözlerine şöyle devam etti:

“Bölgede yaşayan halkın gidebilecek başka bir yeri yok. Buradaki halk yıllarca biriktirdiklerini buraya getirdiler. Büyük hayallerle umutlarla geldiler. Bunun yapılması yıllarca biriktirdikleri emeklerin boşa gitmesi demektir. Bundan sonra yapılacak HES barajı sadece biz köylü halkının değil bütün Siirtlilerin de sorunu olacak. Belki burayı yapan kişiler zengin olabilirler. Gidebilecekleri yerleri olacak. Çoluk çocuklarını güzel yerlerde okutabilecekler fakat bu halkın gidecek hiçbir yeri yok. Çocukların geleceğinin tümünü buraya yatırdılar. Bunu kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Yasal olarak ne gerekiyorsa başvuracağız. Hukuki yollara, demokratik yollara başvuracağız. Kesinlikle bu davamızdan vazgeçmeyeceğiz.”

“Zorava Çayı bundan sonra olmayacak”

Siirt’in mülk amirlerine ve seçilmiş milletvekillerine seslenen Kurt, “Gelsinler buranın ne kadar kötü bir yer olduğunu, ne kadar tahribata yol açtığını, bir doğa katliamının var olduğunu kendi gözleriyle görsünler. Halkın derdini, sesini bir dinlesinler. Ona göre vicdani kararlarını versinler. Siirt halkına da sesleniyorum. Yaz aylarında gelip dinlendiğiniz, piknik yaptığınız Zorava çayı bundan sonra olmayacak. Gidecek yer de kalmayacak. Sizden tek ricamız bize destekçi olun, bize yardım edin. Bu suyun kesilmemesi için elimizden gelen her şeyi yapalım. Bu sadece köylülerin meselesi değil. Bu bir tarihtir, bir doğa katliamıdır. Buna sessiz kalmayalım. Siirt’in son nefesidir. Bildiğiniz gibi Şirvan’da, Pervari’de Siirt’in bütün ilçelerinde bir sürü barajlar yapıldı. Her yer kupkuru oldu. Çölleşti oralar. Sadece burası kaldı. Burası da giderse eğer gidecek hiçbir yerimiz kalmayacak. Başka şehirlere gitmek zorunda kalacaksınız. Onun için bizlere destek verin” dedi.

 

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.