Sinovac aşısı toplatıldı, bakanlık hala sessiz

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü, Sinovac aşısının Haziran tarihli bir serisinin vurulmasını durdurduğunu duyurdu. Sağlık Bakanlığı ise henüz açıklama yapmadı.

Sinovac aşısı toplatıldı, bakanlık hala sessiz
10 Temmuz 2021
15:35

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs tedavisinde kullanılan Sinovac aşısının 18 Haziran tarihli B18880035A serisi hakkında İl Sağlık Müdürlüklerine gönderdiği "Acil" kodlu yazıda toplatma kararı aldı. Sinovac aşısının söz konusu serisinin neden toplatıldığı konusunda Sağlık Bakanlığı herhangi bir açıklama yapmazken, Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Whatsapp grubunda aşının toplatılmasına ilişkin mesaj paylaşıldı.

Müdürlük mesajında, şu ifadeler yer aldı: "Sinovac aşı uygulaması devam etmektedir, sadece bir partide tedbiren durdurma kararı alınmıştır. Merhabalar, sinovac stoğuna ait B18880035A seri no lu kullanımı durdurulan aşıların;

* Tüm tsm/ism lerimiz tarafından ivedi bir şekilde hem sistemsel stok hemde fiziksel olarak ilçe depo/dolaplarına en geç gün içerisinde transferinin saglanması gerekmektedir. Transfer edilen aşıların 2. bir talimata kadar ilçe depo/dolaplarında diğer aşılardan ayrı olarak olarak muhafaza edilmesi gerekmektedir.

* Transferi sağlanan aşıların yerine alt birimlere ihtiyaç halinde kendi stoğunuzdan kullanımı durdurulmuş olanların dışında sinovac aşı çıkışı yapabilirsiniz.”

Ancak aşıların toplatılmasına ilişkin gerekçeye dair ne müdürlük ne de Sağlık Bakanlığı şu ana kadar bir açıklama yapmadı.

İlgili serideki aşının toplatılmasına dair Mardin Tabip Odası (MTO) Başkanı Mustafa Volkan Binbaş, Mezopotamya Ajansı'na (MA) yaptığı açıklamada şu çağrıda bulunmuştu: "Sağlık Bakanlığı Sinovac aşısının 29 Haziran’dan bu yana uygulanan B1880035A serisinin kullanımının neden durdurulduğunu, bugüne kadar kaç kişiye bu seriden aşı yapıldığını, aşı yapılan kişilerin sağlığını tehdit eden bir durum oluşturup oluşturmadığı acilen açıklanmalıdır. Geri toplatıldığı yönünde gelen bilgiler endişe vericidir."

Meksika'da havai fişek fabrikasında patlama: 6 ölü, 18 yaralı

Meksika'nın Puebla kentindeki kaçak olarak faaliyet gösteren bir havai fişek atölyesinde patlama meydana geldi. Patlamada 6 kişi yaşamını yitirdi, 18 kişi yaralandı.

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji, Doğu Akdeniz için kuvvetli yağış uyarısı yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.