Şırnak'ta pamuk hasadı başladı: Masraflarımızı ancak çıkarabiliyoruz

Cizre ve Silopi ilçelerinde pamuk hasadı verimli başladı. Önceki yıla göre pamuğun kilosu 3 TL artmasına rağmen çiftçi masrafları zor karşılayabiliyor.

Şırnak'ta pamuk hasadı başladı: Masraflarımızı ancak çıkarabiliyoruz
14 Eylül 2021
09:09

Adana ve Urfa dışında pamuk yetiştirilen Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde, toplam 40 bin dönüm arazi de ekilen pamuğun hasadına başlandı. Geçtiğimiz yıl kilosu 5 TL'ye satılan pamuğun, bu sene 8 ile 9 TL arasında satışa çıkması bekleniyor. Önceki yıla göre 3 TL artış olsa da üretici artan gübre, mazot ve elektrik masraflarını karşılamadığını söyledi.

Biçerlerin girdiği tarlada elle pamuk toplayan pamuklar kadınlarlardan Zeynep Gültekin, sabah 05.00’te geldikleri tarlada, saat 17.00’ye kadar çalıştıklarını söyledi. Pamuk tarlalarında yaklaşık 20 gün çalıştıklarını söyleyen Gültekin, "Kilosunu geçtiğimiz yıl 10,1 TL’ye toplarken, bu yıl 1,50 TL'ye topluyoruz. Geçtiğimiz yıl pamuk verimi düşük iken, bu sene pamuklar gayet iyi" dedi. Günde kişi başı 150-200 kilo pamuk topladıklarını aktaran Gültekin, "Yoruluyoruz ama çalışmak zorundayız" dedi.

Verimin önceki yıla göre iyi olduğunu dile getiren çiftçilerden Harun Salçuk, bu yıl 250 ton pamuk hasadı beklediklerini söyledi. Salçuk, pamuk fiyatında artışa dikkat çekerek, "Mazot, gübre ve elektrik nedeniyle masraflar da bu sene arttı. Gübrenin tonu geçen sene 2 bin TL iken, bu sene 6 bin TL'yi buldu. Elektrik tüketimi geçen seneye oranla yarı oranında arttı. Masraflarımızı ancak çıkarabiliyoruz" diye konuştu.

Su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem

Su sıkıntısı nedeniyle ürünlerinin çürüdüğünü belirten çiftçiler, sulama kanalının suyunu kesti.

Salgında 57 eczacı yaşamını yitirdi

Olağan Genel Kurulu’nda salgından ötürü 57 eczacının ve 20 eczane çalışanın yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Hiçbir yöneticinin hayal bile edemeyeceği bir süreç yaşadık” diyerek yaşananları özetledi. 

'İhbar var' gerekçesiyle konsere yasaklama

 Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur'un katılımıyla düzenlenecek konser, "ihbar yapıldı" denilerek yasaklandı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.