Şırnak'ta pamuk hasadı başladı: Masraflarımızı ancak çıkarabiliyoruz

Cizre ve Silopi ilçelerinde pamuk hasadı verimli başladı. Önceki yıla göre pamuğun kilosu 3 TL artmasına rağmen çiftçi masrafları zor karşılayabiliyor.

Şırnak'ta pamuk hasadı başladı: Masraflarımızı ancak çıkarabiliyoruz
14 Eylül 2021
09:09

Adana ve Urfa dışında pamuk yetiştirilen Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde, toplam 40 bin dönüm arazi de ekilen pamuğun hasadına başlandı. Geçtiğimiz yıl kilosu 5 TL'ye satılan pamuğun, bu sene 8 ile 9 TL arasında satışa çıkması bekleniyor. Önceki yıla göre 3 TL artış olsa da üretici artan gübre, mazot ve elektrik masraflarını karşılamadığını söyledi.

Biçerlerin girdiği tarlada elle pamuk toplayan pamuklar kadınlarlardan Zeynep Gültekin, sabah 05.00’te geldikleri tarlada, saat 17.00’ye kadar çalıştıklarını söyledi. Pamuk tarlalarında yaklaşık 20 gün çalıştıklarını söyleyen Gültekin, "Kilosunu geçtiğimiz yıl 10,1 TL’ye toplarken, bu yıl 1,50 TL'ye topluyoruz. Geçtiğimiz yıl pamuk verimi düşük iken, bu sene pamuklar gayet iyi" dedi. Günde kişi başı 150-200 kilo pamuk topladıklarını aktaran Gültekin, "Yoruluyoruz ama çalışmak zorundayız" dedi.

Verimin önceki yıla göre iyi olduğunu dile getiren çiftçilerden Harun Salçuk, bu yıl 250 ton pamuk hasadı beklediklerini söyledi. Salçuk, pamuk fiyatında artışa dikkat çekerek, "Mazot, gübre ve elektrik nedeniyle masraflar da bu sene arttı. Gübrenin tonu geçen sene 2 bin TL iken, bu sene 6 bin TL'yi buldu. Elektrik tüketimi geçen seneye oranla yarı oranında arttı. Masraflarımızı ancak çıkarabiliyoruz" diye konuştu.

Başak Cengiz'in katil zanlısı Diyarbakır'a nakledildi

Mimar Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla öldüren katil zanlısı Can Göktuğ Boz, Diyarbakır Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne nakledildi.

'Milli Eğitim Şûrası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak'

Milli Eğitim Bakanlığı, 20. Milli Eğitim Şûrası'nın açılış töreninin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yarın “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde” yapılacağını duyurdu. Bakanlık, "eğitimde fırsat eşitliği", "temel eğitimde fırsat eşitliği", "mesleki eğitimin iyileştirilmesi" ve "öğretmenlerin mesleki gelişimi" olmak üzere üç ana konuda komisyonu kurulacağını bildirdi. 

İstanbul'da simit artık 3,5 liradan satılacak

İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası’nın yaptığı yüzde 30’luk zam sonucu 100 gramlık simidin fiyatı 3,5 liraya çıkarıldı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.