Son 5 yılda en çok kamu ihalesi alan şirketlerin sıralamasında değişiklik yok

Son 5 yılda, inşaat sektöründe en çok kamu ihalesi alan firmaların sıralamasında yine Kalyon, Kolin, Cengiz, Erg, Rönesans şirketleri başı çekti.

Son 5 yılda en çok kamu ihalesi alan şirketlerin sıralamasında değişiklik yok
08 Haziran 2021
16:18

Duvar'da yer alan habere göre inşaat sektöründe son 5 yılda en çok kamu ihalesi alan müteahhitler sıralaması da açıklandı. ENR listesi olarak bilinen ve iki yıldır 'csnturkiye.com' tarafından açıklanan listeye göre ilk 5'deki firmalar 5 yılda 161 milyar 306 milyon liralık 55 ihale aldı.

En çok ihale alan 5 şirket ve aldıkları ihale tutarı şöyle sıralandı:

Kalyon; 49.7 milyar lira tutarında 17 sözleşmeyi bağladı.

Kolin; 40,4 milyarlık 15 ihale aldı.

Cengiz; 12 ayrı ihalede toplam 33.9 milyarlık sözleşme imzaladı.

ERG; 21,3 milyar lira tutarındaki Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren ihalesini alarak, dördüncü sıraya yerleşti.

Rönesans; 10 ihalede 15,8 milyar liralık ihaleye imza attı.

Bu şirketlerin aldığı 55 ihalenin ise 52'si yine istisna yöntem kullanılarak, rekabete kapalı yapıldı. 37 ihale 21/b pazarlık usulü (davet) yöntemiyle yapıldı. 13 ihale 'belli istekliler', 1 ihale 'istisna', 1 ihale 'Emlak Konut', 3 ihale ise 'açık' yöntemle yapıldı.

İlk 5'i takip eden diğer şirketler de şöyle: Makyol, Özgün Yapı, Özaltın, Taşyapı, Yapı ve Yapı, İC İçtaş, Astur, Limak, Nurol, Gülermak, YSE, İzbeton, Doğuş İnşaat, Yapı Merkezi ve Eze.

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.