Sonbaharın gelişiyle vaka sayıları artabilir

Tedbirlerin gevşetilmesi, aşılamanın düşük kalması nedeniyle pandemide 4’üncü dalgayı yaşadıklarını söyleyen Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, sonbaharda vaka artışı yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Sonbaharın gelişiyle vaka sayıları artabilir
18 Eylül 2021
09:24

Koronovirüs salgınına dair 1 Temmuz 2021’de açıklanan ‘normalleşme’ genelgesiyle birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüsü tablosundaki hareketlilik kaygı ve endişeleri yeniden arttırmış durumda. Ölüm ve vaka sayılarında artış devam ederken, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu iktidarın pandemi ile mücadele politikalarını değerlendirdi.

Salgın tehdidinin yeni varyantları ile giderek büyüdüğünü belirten Küçükosmanoğlu, salgında 4’üncü dalganın pikin yaşandığını söyledi.

Buna rağmen tedbirlerdeki yetersizliğine dikkati çeken Küçükosmanoğlu, sonbaharın gelişiyle birlikte vaka sayılarında artış beklediklerini kaydetti. Okulların önlemler alınmadan açıldığının altını çizen Küçükosmanoğlu, bir an önce gerekli tedbirlerin alınması gerektiği ifade etti.

Salgının kontrol altına alınamadığını dile getiren Küçükosmanoğlu, “Tedbirler gevşetildi. Aşılama sürdürülüyor fakat istenilen boyutta değil. Salgın hala önemini koruyor. Sonbaharın gelişiyle birlikte kapalı ve kalabalık ortamlar fazlalaşacak ve bu nedenle vakaların artacağını düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’de aşılamanın geç başladığını ve yavaş ilerlediğini belirten Prof. Dr. Küçükosmanoğlu, aşıda temel sorunun tedarik olduğunu ve yurttaşların aşı bulmakta zorlandığını ifade etti. Küçükosmanoğlu, “Türkiye’nin yüzde 80’inin en az iki doz aşı yaptırmış olması lazım. Hatta 2’nci dozu olan insanlara ek doz aşı yapılması gerekiyor. Bu toplumun büyük bir çoğunluğuna yayılması lazım ki virüs kontrol altına alınabilsin. Henüz o düzeyde değiliz” diye konuştu.

İnsanların aşı konusunda tereddüt içinde olduğunu söyleyen Küçükosmanoğlu, “ ‘Acaba bu aşılar korumuyor mu? Acaba biz boşuna mı aşı yaptırıyoruz’ diye düşünen insanlar var. Halbuki öyle bir durum yok. Bu 4’üncü pikte en çok etkilenenler aşısızlardır. Aşı yaptırmayı reddeden gençler daha çok etkileniyor. ‘Tedirgin olma, aşı ol’ sloganını yükseltmek gerekir” dedi.

Küçükosmanoğlu, okulların açılacağı zamanın bilinmesine rağmen gerekli önlemlerin alınmadığını da laydetti. Küçükosmanoğlu, “Eğitim sektöründe çalışan herkesin aşılanması gerekiyordu. ‘Aşı olmanızı tavsiye ediyoruz’ denilerek tercihe bırakıldı. Halbuki ‘Aşı olmak zorundasınız’ denilmesi gerekiyordu. Bunun dışında diğer tedbirlere de uyulması gerekir. Örneğin; kalabalık sınıfları seyreltilmesi, havalandırmanın sağlanması, gerekli dezenfektan ve maskenin temin edilmesi gerekiyor. Fakat bunlar ile ilgili tedbirler aksadı. Bu süreçte okulların ilk açılan ve en son kapanan yer olması gerekiyordu. Ama önceliği eğitime vermediler” ifadelerini kullandı.

Aşı karşıtı mitinglere izin verilmesinin ise devletin ve iktidarın “ikiyüzlülüğü” olduğunu söyleyen Küçükosmanoğlu, şunları ekledi: “Geçtiğimiz haftalarda Emek, Demokrasi ve Barış Güçleri’nin Dünya Barış Günü dolaysıyla yaptığı etkinlikte polis insanları gözaltına alındı. Böylesi barışçıl bir etkinliğe izin vermeyen devletin, aşı karşıtı mitinglere izin vermesi gerçekten düşündürücüdür. Toplantı ve yürüyüş hakkı herkesin hakkıdır.”

Meksika'da havai fişek fabrikasında patlama: 6 ölü, 18 yaralı

Meksika'nın Puebla kentindeki kaçak olarak faaliyet gösteren bir havai fişek atölyesinde patlama meydana geldi. Patlamada 6 kişi yaşamını yitirdi, 18 kişi yaralandı.

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji, Doğu Akdeniz için kuvvetli yağış uyarısı yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.