STÖ'lerin çadırında her gün 200 kişi aşı oluyor

Batman’da koronavirüs vakalarının artması üzerine "Tedirgin olma, aşı ol" kampanyası başlatan sivil toplum örgütlerinin kurduğu çadırda, her gün ortalama 200 kişi aşı oluyor.

STÖ'lerin çadırında her gün 200 kişi aşı oluyor
09 Eylül 2021
09:43

Batman'da koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayısının artması üzerine harekete geçen sağlık ve meslek örgütleri, 12 Ağustos'ta "Tedirgin olma, aşı ol" kampanyası başlattı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Batman Tabip Odası (BTO), İnsan Hakları Derneği (İHD), Batman Barosu, Türk Mimar ve Mühendisler Odası’nın (TMMOB) da aralarında bulunduğu 40 sendika ve kuruluşun yürüttüğü kampanya kapsamında kentin birçok yerine Kürtçe, Arapça ve Türkçe afişler asıldı.

Yine kentin en işlek noktalarından biri olan Diyarbakır Caddesi'nde aşı çadırları kuruldu. Henüz aşı olmayanlar burada aşılarını yaptırabiliyor. Batman Tabip Odası Başkanı Selahattin Oğuz, kampanyanın gidişatı ve kentteki salgın tehdidine dair son durumu paylaştı.

Aşı çadırında günlük ortalama 200 kişiye aşı yapıldığını belirten Oğuz, "Kurban Bayramı sonrası kısıtlamalar kaldırıldı. Bununla birlikte vaka artışından bir sıçrayış yaşandı. Virüs oranı yüksek bir noktaya geldi, hastaneler doldu. Vaka sayısındaki iller arasında ilk 5 ya da 10 il arasındayız. Kentteki bu artış karşısında sivil toplum örgütü, meslek odaları ve demokratik kitle örgütleriyle bir araya gelerek aşı kampanyası başlatıldı” dedi.

Kampanya çalışmalarını 3 dilde yürüttüklerini aktaran Oğuz, yine aşıya dair bilgilendirici broşürler dağıttıklarını belirtti.

Oğuz, kampanyanın başladığı günden bu yana aşı olan kişi sayısında artış yaşansa da henüz istedikleri oranı yakalayamadıklarını dile getirdi. Oğuz, “Batman da 18 yaş üstü tek doz aşılama, yüzde 65 oranını geçti. Yalnız tüm topluma bağışıklık için yüzde 85 oranına gelmemiz gerekiyor. Bunun için de iki doz aşımızı olmamız lazım. Toplumsal bağışıklığın kazanılması için iki doz da zamanında yapılmalı. Yüzde 85 aşıyla bağışıklık kazanabiliriz. Kişisel tercihimizin toplumun sağlığını da etkilediğini bilmemiz gerekiyor. Toplumsal bilinci de taşımamız lazım” diye belirtti.

Hastanede yatan veya yaşamını yitiren hastaların neredeyse tamamının aşı olmayan kişilerden oluştuğunu vurgulayan Oğuz, kentte ikinci doz aşı olanların yüzdesinin henüz 35 olduğunu paylaştı. Oğuz, yaşadıkları zorluklara da değinerek, “Bu yoğun süreç içerisinde sağlık çalışanı tükendi, yıprandı. Kovid-19 aşısı ölümü azaltmada, ağır atlamada oldukça etkili. Pandemi yönetiminin sağlıklı ve şeffaf yürütülmediğinin farkındayız. Sağlık emekçisinin eksikliğini sahada bizzat çalışan sağlıkçılar hissetti. KHK ile ihraç edilmiş sağlık çalışanlarının göreve iade edilmesi ve atama bekleyen sağlık çalışanlarının böylesi bir dönemde atanması acil bir şekilde atılması gereken bir adımken bu yapılmadı" ifadelerini kullandı.  

Uzmanlar mevsim geçişlerinde psikolojik duruma dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor

Mevsim geçişlerinin ruhsal ve psikolojik süreçleri olumsuz etkileyebileceğini belirten uzmanlar, depresyon belirtisi ve geçmişte intihar girişimi olanları bu dönemlerde profesyonel destek almaları yönünde uyardı.

Sonbaharın gelişiyle vaka sayıları artabilir

Tedbirlerin gevşetilmesi, aşılamanın düşük kalması nedeniyle pandemide 4’üncü dalgayı yaşadıklarını söyleyen Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, sonbaharda vaka artışı yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Polonya'da 20 bine yakın sağlık çalışanı hükümete karşı sokaklara döküldü

Polonya'nın başkenti Varşova'da 20 bine yakın sağlık çalışanı sektöre ayrılan bütçenin arttırılması, kadrosuzların kadroya geçirilmesini, maaşlarda artış talebiyle düzenledikleri protestoda Sağlık Bakanlığına, Cumhurbaşkanlığı Sarayına ve Başbakanlık binasına yürüdü.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.