Su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem

Su sıkıntısı nedeniyle ürünlerinin çürüdüğünü belirten çiftçiler, sulama kanalının suyunu kesti.

Su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem
18 Eylül 2021
17:19

Urfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Ağveran (Keremli) ve Mağarıcık kırsal mahallesinde yaşanan sulama sorununa karşı çiftçiler sulama kanalının suyunu kesti. 5 yıl önce Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından çekilen suyun, 80 bin dönümlük tarlalarına yetmediğini belirten çiftçiler, bu nedenle ürünlerini çürüdüğü ifade etti. Buna tepki gösteren çiftçiler sulama kanalının suyunu kapattı.

Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile görüşmek isteyen çiftçiler, sorunlarının çözülmemesi halinde suyun tamamen kesilmesini talep etti. Her yıl dönüm başına 415 lira para ödediklerini belirten çiftçiler, sulama kanalındaki suyun yetersiz olmasından dolayı bazı durumu iyi olan çiftçilerin kurdukları su motorları ile tarlalarına su ulaştırdıklarını belirterek, bunun kendilerine ek masraf olduğunu belirtti.

Sulama kanalı görevlileri ve jandarma ekipleri bölgeye gelerek çiftçilerden eylemlerini sonlandırmalarını istedi. Çiftçiler jandarma ve kanal görevlileriyle yaptıkları görüşmeler sonucunda eylemlerini sonlandırdı.

2022 bütçesi Meclis’e sunuldu: Savunma bütçesi yüzde 30 arttı

Meclis Başkanlığı’na sunulan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nde Savunma ve Güvenliğe ayrılan bütçe yüzde 30 artarak, 181 Milyar TL oldu.

Ticaret Bakanlığı, ihracı kayda bağlı ürünler listesine ekleme yaptı

Nohut, saf amonyak ve sülfürik asit; ihracı kayda bağlı ürünler listesine alındı.

Pandemi döneminde 113 bine yakın iş yeri ve 71 bin şirket kapandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pandemi döneminde, 11 Mart 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında; 112 bin 710 esnafın iş yerini kapattığını, 71 bin 314 şirketin de kapandığını açıkladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.