Süt fiyatı markette yüzde 27, TÜİK sepetinde yüzde 22 arttı

Üretimi son bir yılda yaklaşık yüzde 10 düşen sütün, aynı dönemdeki market fiyatları yüzde 27 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre ise sütteki bir yıllık fiyat artışı yüzde 22 oldu.

Süt fiyatı markette yüzde 27, TÜİK sepetinde yüzde 22 arttı
09 Haziran 2021
14:03

Türkiye'de artan yem fiyatları ve pandemi koşullarında süt üretimi geriledi. TÜİK verilerine göre nisan ayı itibariyle bir yıllık sürede süt üretimi  yüzde 10 düştü. Temel tüketim maddelerinden biri olan süt fiyatları ise son bir yılda hızla yükseldi. Pastörize inek sütünün litresi geçen yıl süpermarketlerde 4-6 TL arasında satılıyordu. Bu yıl ise süt fiyatı 7-9 TL’ye ulaştı. 

Bir süpermarketin 2020 Nisan fiyat kataloğunda geçen yıl 4’lü paket halinde indirimli fiyatı 14,95 TL olan 4 litre yarım yağlı sütün fiyatı aynı marketin bir sonraki yıl yayımladığı aynı aydaki fiyatı 18,95’e çıktı. İndirimli ürünün fiyatı ucuzluk marketi olarak bilinen zincirde bile yüzde 26,75 artış kaydetti.

Sütün market fiyatı son 5 yılda yüzde 75 arttı. Süpermarketlerdeki fiyat değişimlerine göre, son 11 yılda bir litre sütün fiyatı yüzde 186 artış gösterdi.

TÜİK'in rakamları ise market verilerinden farklı. TÜİK'in mayıs ayı enflasyon sepetine göre nisan ayına göre sütün litre fiyatı yüzde 0,82 düşerken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,31 arttı. 

TÜİK’in süt ve süt ürünleri üretimi verilerine göre nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretimi yüzde 10,9 azalarak 130 bin 474 ton olarak gerçekleşti. Ocak-nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretimi yüzde 3,6 azalarak 549 bin 359 ton oldu.

TÜİK verilerine göre, süt ürünleri üretiminde de düşüşü oldu. Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan yoğurt üretimi yüzde 0,7 azalarak 87 bin 378 ton, ocak-nisan döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 azalarak 348 bin 727 ton olarak gerçekleşti.

Yaz aylarının yaklaşması ile ayran üretimi ise artış kaydetti.  Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, ayran üretimi yüzde 48,9 arttı. Yağsız süt tozu üretimi yüzde 22, kaymak üretimi yüzde 20,9, tam yağlı süt tozu üretimi yüzde 16,9, diğer peynirler (koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri) yüzde 8,5, inek peyniri üretimi yüzde 0,03 artarken, tereyağı üretimi yüzde 10,1 azaldı.

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.