Süveyş Kanalı'ndaki kaza küresel ticaret sekteye uğrattığı için soruşturulacak

Mısır, 6 gün boyunca Süveyş Kanalı'nı tıkayan konteyner gemisi Ever Given'ın yaptığı kaza ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Süveyş Kanalı'ndaki kaza küresel ticaret sekteye uğrattığı için soruşturulacak
31 Mart 2021
17:20

Mısır'daki Süveyş Kanalı'nda 23 Mart'ta karaya oturarak küresel ticarette büyük zarara yol açan Panama bandıralı konteyner gemisi Ever Given'ın 29 Mart'ta kurtarılmasının ardından geçişler yeniden başladı. Süveyş Kanalı İdaresi (SCA) yetkilisi Sayed Sheaysha yaptığı açıklamada, kazayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurarak uzmanların olayla ilgili verileri elde etmek için bugün gemiye çıkacaklarını belirtti.

Ever Given'in kaptanı ve geminin Japon sahibi Shoei Kisen Kaisha şirketinin soruşturmada iş birliği yapmaya hazır olduklarını ifade ettiklerini aktaran Sheaysha, kanal idaresi tarafından gönderilmesi talep edilen belgelerin hala kendilerine ulaştırılmadığını vurguladı. Sheaysha, soruşturma kapsamında geminin denize elverişliliğinin ve mürettebatın eylemlerinin de inceleneceğini aktardı.

Ever Given'ı kurtarma çalışmaları kapsamında 60 fit derinlikte toplam 27 bin ton kum kazılmış, yerinden hareket ettirebilmek için 14 römorkör kullanılmıştı. Kanalda çapraz bir şekilde karaya oturarak trafiği tıkayan 400 metre uzunluğundaki ve 59 metre genişliğindeki dev geminin kurtarılması için Türkiye'den de Mısır'a yardım teklifi yapılmıştı.

Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayan ve dünya ticaretinde önemli geçiş noktalarından olan Süveyş Kanalında sıkışan Ever Given'ın günlük tahmini 9.6 milyar dolar zarara yol açtığı belirtilmişti. Deniz trafiğinin durmasıyla Mısır'ın ise günlük yaklaşık 10-15 milyon dolar zarara uğradığı ifade edilmişti.

İngiltere Başbakanı Johnson: Sonbaharda yeni Covid-19 ilaçları kullanıma sunulacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 tedavisinde gelecek vaat eden yeni ilaçların sonbaharda kullanıma sunulacağını belirtti.

Merkel: Bir ülkede AİHS tehlikedeyse bu Avrupa Konseyi açısından alarm olmalıdır

Almanya Başbakanı Angela Merkel, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa Konseyi üyelerini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını "hızlı ve kapsamlı bir şekilde" uygulamaya çağırdı.

Rusya ile Bulgaristan arasındaki restleşme devam ediyor

Rusya, Bulgaristan'ın geçtiğimiz ay Moskova Büyükelçiliği'nin 2 çalışanını "istenmeyen kişi" ilan etmesine yanıt olarak Bulgaristan'ın Moskova Büyükelçiliği'ndeki 2 diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.