Taliban’dan kadın belediye çalışanlarına ‘evde kalın’ talimatı

Kadınlara yönelik uygulamalarını sürdüren Taliban, şimdi de Kabil’deki kadın belediye çalışanlarına işe gelmemeleri talimatını verdi. 

Taliban’dan kadın belediye çalışanlarına ‘evde kalın’ talimatı
20 Eylül 2021
13:58

Afganistan’da 15 Ağustos’ta yönetimi ele geçiren Taliban, kadınlara yönelik uygulamalarını sürdürüyor. En son Kadın İşleri Bakanlığı kaldırılarak, yerine  "Dua, Rehberlik ve Namusun Teşviki ile Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı”nın kurulduğu Afganistan’da, şimdi de hükümet için çalışan kadın görevlilere evde kalmaları talimatı verildi.

Taliban'ın Kabil Valisi Hamdullah Nomany, Kabil yerel yönetiminde çalışan kadınlara işe gelmemeleri talimatını açıkladı. Vali, açıklamasında “Taliban'ın bir süre için kadınların çalışmaya son vermesinin faydalı olacağına karar verdiğini” söyledi. Uygulama kapsamında kadın belediye çalışanlarının yerine erkek personel getirilirken, yalnızca kadınların yerine erkeklerin getirilemeyeceği pozisyonlara erkek atamaları yapılmadığı kaydediliyor. Kabil Belediyesi’nin yönetimi Taliban’a geçmeden önce çalışan 3 bin görevlinin yaklaşık üçte biri kadındı.

IMF Başkanı Georgieva'dan 'korkunç 2022' uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF), birçok ülkenin gelecek yıl 'korkunç bir krizle' karşı karşıya olduğunu ve bazı ekonomilerin çökebileceğini söyledi. IMF Başkanı Georgieva, ‘2022'nin çok daha zorlu olacağına şüphe yok’ dedi

Disney’in 98 yıllık tarihinde ilk kadın başkan

Susan Arnold, Disney’in 98 yıllık tarihindeki ilk kadın yönetim kurulu başkanı olacak.

ABD'de liseye yapılan silahlı saldırıda 3 öğrenci öldü, 8 kişi yaralandı

ABD'nin Michigan eyaletindeki bir lisede düzenlenen silahlı saldırıda üç kişi öldü, sekiz kişi de yaralandı. Olayın ardından 15 yaşındaki zanlı teslim oldu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.