Taliban'ın gelişiyle birlikte alanlardan uzaklaşan gazeteci Alimi, fotoğraf makinesiyle sahaya döndü

Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesi sonrasında sürekli yer değiştirerek saklanan gazeteci Mariam Alimi, uzun aradan sonra sokakta fotoğraf çekti. Alimi, “Kadınlar Taliban'ın karşısında o kadar dik ve güçlü duruyordu ki bu bana da güç verdi" dedi.

Taliban'ın gelişiyle birlikte alanlardan uzaklaşan gazeteci Alimi, fotoğraf makinesiyle sahaya döndü
07 Eylül 2021
12:34

ABD'nin Afganistan topraklarından çekilmesi sonrası yönetimi ele geçiren Taliban, baskılarını artırdı. Özellikle kadınlara yönelik katı kuralları devreye koyan Taliban yönetimi, kadın gazetecilerin mesleklerini icra etmelerine de izin vermiyor. Pek çok kadın gazeteci, bu sürecin başından itibaren sürekli yer ve telefon numaralarını değiştirerek, Taliban'dan saklanmaya çalışıyor. Taliban'ın ülkeyi ele geçirdiği günden beri ajansımıza gelişmeleri aktaran Fotomuhabir Mariam Alimi, üç hafta sonra ilk kez fotoğraf makinesiyle sokağa çıktı. 

Alimi, bu sabah Kabil'deki Kale kapısında eylem yapan kadınları takip etti ve yaşananları ajansımıza aktardı.

Kabil’in ele geçirilmesiyle birlikte kendi ve ailesinin güvenliği nedeniyle haber takip etmediğini ve fotoğraf çekmediğini söyleyen Alimi, “Ailemle birlikte can güvenliğimiz için sürekli yer değiştiriyoruz. Yeni taşındığımız yerden bankaya gitmem gerekti. Sokaktan slogan sesleri geliyordu. Bu sefer fotoğraf makinesini yanıma aldım. Çok tedirgindim. Taliban'ın gazetecilerle, özellikle kadın gazetecilerle ilgili hisleri hepimizin malumu" diye belirtti. 

Kadınların  “Pakistan, Afganistan'ı terk et”, “Yaşasın Afganistan halkı ve kadınları” sloganları eşliğinde eylem yaptığını söyleyen Alimi, "Fotoğraf makinemi çantamdan çıkardım. Taliban, kadın eylemine saldırıyordu. Kadınların eylemine destek veren erkekleri ve gazetecileri darp ediyordu. Kimi gazetecilerin ellerindeki kameralardan görüntüleri siliyordu. Tedirgindim ama fotoğraf çekmeye başladım. Kadınlar, Taliban'ın karşısında o kadar dik ve güçlü duruyordu, herkese güç verdi" dedi.

Eyleme katılan insanların yüzünde inanılmaz bir öfke olduğunu ifade eden Alimi, "O anda işi gücü bırakıp yürüyüşe katılmak istedim. Bir süredir son derece umutsuz ve güçsüz hissediyordum. Ama şu anda kendimi daha inançlı, umutlu ve güçlü hissediyorum" ifadelerini kullandı.

Eylemi takip ederken, bir süre ulaşamadığımız Alimi, daha sonra eylemin Taliban tarafından güç kullanılarak dağıtıldığını, yaralananlar ve gözaltına alınanlar olduğunu söyledi. Kadınlardan aldığı güçle bundan sonraki eylemleri de takip etmek istediğini ifade eden Alimi, "Fakat az önce Taliban elimden fotoğraf makinemi alarak kırdı. Yine de sokakta olmaya devam edeceğiz. Özgürlüğümüzü geri alacağız” dedi. 

Alimi, eyleme müdahale sonrasında çok sayıda kadının gözaltına alındığı bilgisini de verdi. (MA)

Fransa’da bazı illerde ilkokullardaki maske zorunluluğu kaldırılıyor

Fransa’da 4 Ekim'den itibaren vaka sayısının her 100 bin kişide 50'ye gerilediği illerdeki ilkokullarda maske zorunluluğu kaldırılacak.

Savunmaya saldırıya dair 'gizli tanık'tan beyan alındı

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın dava duruşmasında polisin fiziki saldırısına maruz kalan savunma avukatlarına dair bir “gizli tanık”tan beyan alındığı oraya çıktı.

Antalya Kitap Fuarı 15 Ekim’de açılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Kitap Fuarı, 15-24 Ekim tarihleri arasında ‘Gelecek Bilgiyle Yeşerecek’ sloganıyla Cam Piramit’te 11’inci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.