DTSO'dan Yeni Hizmet

Yatırım Teşvik Belgesinde en önemli aşamayı oluşturan tamamlama vizesi işlemleri, artık yerelden ticaret ve sanayi odaları üzerinden yapılabilecek. Bu konuda yetkilendirilen kurumlardan olan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Genel Sekreteri Ferdani Gökdere, özellikle vergi ve SGK istisnalarının bu süreçten sonra başlaması nedeniyle, tamamlama vizesinin işletmeler için hayati bir konu olduğunu söyledi. Gökdere "Eksper süreçleri kısalmış olacak ayrıca ihtiyaca göre üyelerimizin bakanlıklardaki süreçlerini takip edebileceğiz" dedi.

DTSO'dan Yeni Hizmet
01 Ekim 2020
13:51

Mahmut ORAL

Yatırımlarda devlet desteğinin devreye girmesinde en önemli aşamalardan biri olan Yatırım Tamamlama, yani vize sürecinin başlatılması, yeni alınan bir karar uyarınca bundan böyle yerellerdeki ticaret ve sanayi odaları tarafından yapılabilecek. Bu konuda yetkilendirilen kurumlardan biri de DTSO. DTSO Genel Sekreteri Ferdani Gökdere, yeni başlayan uygulama ile ilgili tiraj.com.tr'ye açıklama yaptı. 15 Haziran 2010 tarihli Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında, yatırım yapacak olan işletmelere, pek çok alanda destekler sunulduğunu dile getiren Gökdere, buna ilişkin olarak da  Yatırım Teşvik Belgesi düzenlendiğini ve sürecin başlatıldığını kaydetti.

Yatırım Teşvik Belgesine ilişkin müracaatların, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü (TUYS) tarafından yönetilip, 2018 temmuz ayından itibaren  de e-teşvik düzenlemesiyle, e-tuys sistemi aracılığıyla gerçekleştirildiğini ifade eden Gökdere, şöyle dedi: 

"Yatırım Teşvik Belgesinin en önemli kısmı elbette tamamlama vizesinin yapılmasıdır. Özellikle vergi ve SGK istisnalarının, tamamlama vizesinin hazır edilmesinden sonra başlaması nedeniyle, konu işletmeler için hayati bir hale gelmektedir. Yakın zamana kadar bu süreçte yatırımcı firmanın talebi doğrultusunda, ilgili bakanlık; Kalkınma Ajansları, Bakanlığın İl Müdürlükleri gibi kurumları yetkilendiriyor ve Teşvik Belgesi tamamlama vizesi bu kurumlar tarafından hazırlanıyordu. Yatırım Teşvik Belgelerinin kapatılması, yani vizelerinin yapılması süreçlerinde üyelerimizden bize yansıyan çeşitli sorunlar bulunmaktaydı. Bunların en önemlileri yoğun bir bürokratik süreç ve kapatma işlemlerinin uzun sürmesi idi. Özellikle pandemi şartları bu süreci daha sıkıntılı bir hale getirmişti. Biz de DTSO olarak, üyelerimizden gelen tüm taleplere ilişkin ilgili kurumlar ile gerekli lobi faaliyetlerini yürüttük ve sürekli olarak bu süreçleri yakından takip ettik. Vize yapılmasının yerellerden mümkün olması için bir katalizör olduk. Yerelde çözüm üretilecek konularda İl Valiliğii, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları ile DTSO, merkezde çözüm üretilecek konularda ise ilgili bakanlıklar ve TOBB bu konularda çok büyük önem taşıyor"  

Bundan böyle Yatırım Teşvik Belgelerinin tamamlama vizelerinde, 21 Ağustos 2020 tarihinde yayınlanan Resmi Gazetede Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yapılan değişiklik ile yeni bir uygulama başlatıldığını anlatan Gökdere "Bu kararnamede de belirtildiği üzere artık yatırımcının talep etmesi halinde odalar da vize tamamlama konusunda Bakanlıkça yetkilendirilebilecektir. Yatırım Teşvik Belgeli yatırımcıların çok büyük bir kısmının üyemiz olduğu dikkate alındığında, üyelerimiz için önemli bir hizmet olanağı elde edilmiştir. Muhakkak ki iş dünyası için zaman oldukça önemli bir kavramdır.  Yeni sistemle yatırımcıların talebi halinde DTSO olarak tamamlama vizelerinin mümkün olan en kısa sürede sonlandırılması için gerekli çalışmaları yürüteceğiz. Bu kapsamda eksper süreçleri kısalmış olacak ayrıca ihtiyaca göre üyelerimizin bakanlıklardaki süreçlerini de takip edebileceğiz. Odaların bu konuda yetkilendirilebilecek olması işletmelere büyük avantaj sağlayabilecektir. Çünkü üyelerimiz istediği an odada en yetkili merciyle görüşme ve sorununu iletme imkanına sahiptir.Ayrıca özel sektör mantığıyla hareket edildiğinden zaman ve bürokratik işler minumum seviyeye çekilecektir" diye konuştu. 

 

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

4 ilde miting yapacak olan KESK: Türkiye'de ILO sözleşmesine göre asgari ücret belirlenmiyor

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını talep eden KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, temel gıda maddelerine yapılan zamlar düzenlenmeden asgari ücretlilerin kayıplarının giderilemeyeceğini söyledi. Yeşil, Türkiye'nin onayladığı ancak gereklerini yerine getirmediği Birleşmiş Milletler'in bir ihtisas kuruluşu olan Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre asgari ücretin belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi, 1994 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi

Merkez Bankası verilerine göre; Türk lirası, tarihin en düşük reel değerine geriledi. Ekim ayında 60,37 seviyesindeki reel efektif döviz kuru, kasım ayında 54,33 oldu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.