Tanrıkulu Adalet Bakanı Gül'e seslendi: Bu yargılamanın kayıtlarını izlemeli

Kobani Davası’ndaki gözlemlerini aktaran CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e seslendi.

Tanrıkulu Adalet Bakanı Gül'e seslendi: Bu yargılamanın kayıtlarını izlemeli
14 Haziran 2021
16:57

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobani Davası'nın 3’üncü duruşması, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülüyor. Duruşmayı takip eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Kobani Davası’nda yargı eliyle siyasi intikam alındığını belirterek, dayanışmayı yükseltme çağrısı yaptı.

Mahkeme heyetinin “görev almış” edasıyla duruşmayı yönettiğini söyleyen Tanrıkulu, “Mahkeme heyeti avukatların reddi hakim talebini reddetti. Daha sonra mahkeme heyeti duruşmada ‘bir an önce bitirmemiz gerekiyor’ diyerek, kendisine verilen görevi hızla yerine getirmesi gerektiğini duyurdu. Bugün avukatların taleplerine karşı kullanılan üslup da adil yargılamayla bağdaşmıyor” dedi.

Kobani Davası’nda HDP’ye yönelik kapatma davasıyla bağlantılı yargı sürecinin işletilmeye çalıştığını belirten Tanrıkulu, bu yargılamanın ceza mahkemesi ilkelerinden uzak olduğunu belirtti. Tanrıkulu, Kobanê Davası’nın siyasi kaygılarla açıldığını ve yargının kullanılarak siyasi intikam alınmaya çalışıldığını sözlerine ekledi. Adil ve hakkaniyetli bir yargılama sürecinin olmadığına dikkat çeken Tanrıkulu, Adalet Bakanlığına seslenerek, “Bu yargılamanın kayıtlarını izlerse, nasıl bir yargı ortamıyla karşı karşıya olunduğunu ve kendisinin hangi yargılama ortamlarının bakanı olduğunu izleme fırsatı bulur” ifadelerini kullandı.

HDP ile dayanışma içerisinde olduğunu dile getiren Tanrıkulu, “Ben buradan bütün yurttaşlarımıza, bu siyasi linç davasına karşı duyarlı olmalarını ve ilgiyle takip etmelerini istiyorum. Ayrıca herkes siyasetçilerin nasıl bir baskıyla karşı karşıya kaldığını ve hangi koşullarda siyaset yaptıklarını görmeli ve buna karşı dayanışmayı yükseltmeli” şeklinde konuştu.

Mardin'de meydana gelen kazada iki kişi yaşamını yitirdi

 Midyat'da medyana gelen trafik kazasında iki kişi yaşamını yitirdi.

Orman yangınları için ayrılan bütçenin yüzde 98'ine ne olduğu bilinmiyor

Orman Genel Müdürlüğü'nün 4.2 milyar TL olan 2021 bütçesinden orman yangınları için 193 milyonluk payın yüzde 1.75’ini kullandığı ortaya çıktı. Orman yangınları için ayrılan bütçenin yüzde 98'ine ne olduğu ise bilinmiyor. 

Emine Şenyaşar nöbete katılamadı: Annem bu zulmü artık kaldıramıyor

“Adalet” mücadelesi veren Emine Şenyaşar, sağlık sorunlarından dolayı Urfa Adliyesi önündeki nöbete katılmadı. Tek başına nöbet tutan Ferit Şenyaşar, “Annem bu zulmü artık kaldıramayacak durumda” dedi. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.