Tanrıkulu, önergelerin 'işkence' kelimesinden dolayı reddedilmesine tepki gösterdi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “işkence” kelimesi yer aldığı önergelerin reddedilmesine tepki göstererek, “Bugün itibariyle bu işkence iddialarını parlamentoya taşıyacağım” dedi.

Tanrıkulu, önergelerin 'işkence' kelimesinden dolayı reddedilmesine tepki gösterdi
13 Eylül 2021
13:49

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, MST Tv’de eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman döneminde verilen önergede “işkence” kelimesinin kaba ve yaralayıcı olarak adlandırılarak, reddedilme politikasının devam ettiğini söyledi. Tanrıkulu, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Bu dönemde, parlamentoda ‘Şu yurttaşımızın işkence gördüğü iddiası doğru mudur?’ diye Parlamento Başkanlığına bir soru önergesi versek, Parlamento Başkanlığı bu soru önergemizi geri gönderecek. Neden mi? ‘Efendim işkence kaba ve yaralayıcı bir tabirdir. Siz soru önergesinde bunu kullanamazsınız’ Ya işkence ceza yasasında suç! Böyle bir iddiayı parlamentoda sormazsak, Bakanlığa sormazsak, nerede soracağız?”

Meclis Başkanı Kahraman döneminde bu uygulamanın başladığını hatırlatan Tanrıkulu, “Milletvekillerinin işkence var iddialarına ilişkin soru önergeleri iade edilmeye başlandı. Parlamento tarihinde ilk defa İsmail Kahraman döneminde başladı. Bir kez daha söylüyorum: Bir milletvekili olarak, bir insan hakları savunucusu olarak kendisine hakkımı helal etmiyorum. Bu kadar açık. Çünkü parlamentoyu, milletvekilleri bakımından değersiz hale getirmenin yolunu o zaman kendisi açmaya çalıştı, şimdi kendisi de bir hukuk profesörü olan Mustafa Şentop o yoldan ilerliyor. Ama ben bugün itibariyle bu işkence iddialarını parlamentoya taşıyacağım” dedi.

Su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem

Su sıkıntısı nedeniyle ürünlerinin çürüdüğünü belirten çiftçiler, sulama kanalının suyunu kesti.

Salgında 57 eczacı yaşamını yitirdi

Olağan Genel Kurulu’nda salgından ötürü 57 eczacının ve 20 eczane çalışanın yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Hiçbir yöneticinin hayal bile edemeyeceği bir süreç yaşadık” diyerek yaşananları özetledi. 

'İhbar var' gerekçesiyle konsere yasaklama

 Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur'un katılımıyla düzenlenecek konser, "ihbar yapıldı" denilerek yasaklandı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.