Tarihi Eski Borsa Hanı Valilikçe Kamulaştırıldı

Diyarbakır suriçinin iki ana arter caddesinden biri Gazi Caddesindeki kadim Ulu caminin hemen karşı sokağındaki 16. Yüzyıldan kalma beşyüz yıllık Eski Borsa Hanı 3 milyon 268 bin tl bedel tesbiti ile valilikçe kamulaştırıldı.

Tarihi Eski Borsa Hanı Valilikçe Kamulaştırıldı
06 Nisan 2021
12:49

Mülkiyetinin üçte biri Vakıflar Genel Müdürlüğüne, geriye kalan üçte ikisi de iki ayrı aileye ait olan ve bir diğer adı da Çifte Han olan Eski Borsa Hanı; geçtiğimiz yüzyılın ortalarına kadar yağ, yün, pamuk, İpek borsası olarak hizmet vermiş.

1870’lerde Bulgar rejim muhalifi sosyalistlerin Osmanlı’nın en uzak kale şehri olarak Diyarbekir’e sürülmesiyle Bulgarların Diyarbekirde kaldığı yirmi yıla yakın zaman dilimi içinde Bulgarların işlik olarak kullanmasıyla adı halk arasında “Bulgar Hanı” olarak da telaffuz edilmiş.

Uzun zamandır kapısı kilitli ve içi de epeyce zamandır harap olup, doğu cephesindeki sokağa bakan duvarı da bir süredir yıkılma tehlikesi ile sokağın giriş-çıkışı kapatılan hanın önümüzdeki günlerde restorasyona alınacağı ifade ediliyor... (HABER MERKEZİ)

Mardin'de ‘sahte avukat’ dolandırıcılığı

Mazıdağı'nda kendisini avukat olarak tanıtarak onlarca kişiyi dolandıran Abdurrahman B., fark edilmesinin ardından tutuklandı. 

Hekimlerden çağrı: Salgını fırsata çevirmek isteyen özel hastaneler kamulaştırılmalı

İstanbul Tabip Odası, özel hastanelerde koronavirüs (Kovid-19) hastalarının gerek yoğun bakım sürecinde gerekse yataklı servislerde her türlü işlem, girişim, tetkik, tahlil için ücret talep edilmesine ilişkin şikayetlerin artması üzerine açıklama yaptı.

Türkiye'nin çocuk nüfusu yüzdeliğinde 86 yılın en düşük oranı kaydedildi

TÜİK’in İstatistiklerle Çocuk-2020 verilerine göre, ülke nüfusunun yüzde 27,2’sini çocuk nüfusu oluşturdu. Bu yüzdelik 1935 yılından bu yana en düşük oran olarak kayıtlara geçerken, çocuk nüfus oranının en yüksek olduğu kent ise Urfa oldu.  

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.