Tarım girdilerindeki artış tütüncüyü de vurdu

Malatya Doğanşehir’de tütün yetiştiriciliği yapan Mehmet Ali Erbaş, girdi maliyetlerindeki artıştan kaynaklı tarlalarını ekemediklerini dile getirdi.

Tarım girdilerindeki artış tütüncüyü de vurdu
17 Eylül 2020
10:15

Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte tarım girdilerinde artış yaşanması tütün üreticileri de zorluyor. Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Çığlık Mahallesi’nde tütün yetiştiriciliği yapan Mehmet Ali Erbaş, mazot, gübre, ilaç ve elektrik maliyetlerinin her geçen gün daha da yükseldiğini ve bu durumdan kaynaklı kazanamadıklarını belirtti.  

 

EMEK İSTEYEN ÜRÜN 

 

Erbaş, bu yıl ilk defa tütün ektiğini belirterek, tütün ekmenin zorluğuna değindi. Tütün yetiştiriciliğinin zahmetli ve emek isteyen bir iş olduğuna dikkati çeken Erbaş, hem girdi fiyatlarındaki artış hem de pazarlamada yaşadıkları sorundan kaynaklı zorlandıklarını ifade etti. Erbaş, “Bu yıl tütünün ne kadara satılacağı da belli değil. Geçen yıl durgundu. Masraflara baktığımızda durumumuz iyi görünmüyor. Üretime devam etmek için tarlamızı ektik” dedi.

 

MALİYETLER YÜKSEK 

 

Tütünün kilosunun 65 TL’den satılması durumunda masraflarının çıkacağını kaydeden Erbaş, “Şimdiye kadar ürüne 20 bin lira masraf yaptım. Elde edeceğim tütün 600 kilo. Bizi en çok zorlayan elektrik faturaları. Geçen ay bin 300 lira elektrik faturası geldi. Elektriğe verilen destek kalktı. Eskiden olsaydı bu rakamın 500’ünü öderdik. Şu an sanayi elektriğini kullanıyoruz. Daha önce cüzi bir fatura gelirdi. Ama bugün faturalar almış başını gitmiş. Bu elektriğe bir çözüm bulunsun. Maliyetler yüzünde arazilerimiz boş kalıyor. 20 yıldır ekemediğimiz arazilerimiz var. Bu maliyetlere bir çözüm bulsunlar” diye seslendi. 

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Bin 52 kadın avukattan TBB Genel Kurulu’na çağrı

Bin 52 kadın avukatın imzasıyla yayımlanan “Şekli eşitlik değil gerçek eşitlik” başlıklı deklarasyonda, TBB’nin Genel Kurulu’nda toplumsal cinsiyet temelli şiddet ve ayrımcılık ile mücadele edileceğinin taahhüt edilmesi istendi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.