Tarlada çalışma koşulları zorlaşıyor

Ovacık’ın Kedek köyünde fasulye hasadında çalışan kadınlar, koronavirüs salgınından dolayı koşullarının zorlaştığını ve emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirterek, “Evimize giren bir lokma ekmeği zor bulur olduk” dedi.

Tarlada çalışma koşulları zorlaşıyor
06 Ekim 2020
10:22

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan Kedek köyünde 80 dönümlük araziye ekilen fasulyenin hasadı 10 kadın tarafından yapılıyor. Sabah saat 05.00’te tarlanın yolunu tutan kadınlar, akşama kadar devam eden mesailerinin karşılığında ise sadece 100 TL alıyor. Kadınlar, tarladaki çalışma zorluklarını anlatarak, ekonomik şartların giderek zorlaştığını belirtti. 

ZOR ŞARTLAR  

Koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklı eşinin çalışmadığını belirten 3 çocuk annesi Makbule Yılmaz (48), kendisinin de Haziran ayından bu yana evlerde temizlik yaparak ve çapaya gittiğini aktardı. Evde sadece kendisinin çalıştığını belirten Yılmaz, günlük kazançlarının yetersizliğinden dert yandı. Dersim’de çalışma imkanlarının kısıtlılığına dikkati çeken Yılmaz, “Çocuklarım yetişkin, fakat iş bulamıyorlar. Evimize yiyecek yetiştiremiyoruz. Zor şartlarda ve mecburiyetten akşama kadar çalışıyoruz. Evimize giren bir lokma ekmeği de zor bulur olduk. Her şey pahalı olduğu için insanlar açlıkla karşı karşıya kaldı. Salgına karşı da alternatif sunulmadı. Artık bu ekonomik krize çözüm bulunmalı. Yoksa kıtlık çıkacak, insanlar bir birine girecek” diye konuştu. 

RİSK ALTINDA ÇALIŞMA

3 çocuk annesi Aysel Eren (45) ise, erken geldikleri tarlada kahvaltı yaptıklarını ve sezonluk çalıştıklarını ifade etti. Eren, yazın topladıkları parayla kışın geçimlerini sağladıklarını söyledi. Birçok ihtiyaçlarından kesintiye gittiklerini dile getiren Eren, “Kışın parayı idareli kullanıyoruz. Elimizden geldiğince her şeyden kısıyoruz. Şu an salgından dolayı hayat daha zorlaştı” dedi. Tarım işçilerine değer verilmediğinden yakınan Eren, hiçbir güvencelerinin olmadığını, risk altında çalıştıklarını söyledi.

Verdikleri emeğin karşılığını alamadıklarını kaydeden Diliz Süzgün (54) de, “Onlar bizim sırtımızdan kazanıyor. İşçinin hiçbir değeri yok. Bu saatten sonra hükümet işçilere ilişkin hiçbir adım da atmaz. Kaygılarımız var. Gidişatı hiç iyi görmüyoruz” ifadelerini kullandı. (MA)

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Van’ın otlu peynirinin kilosu 65 TL'ye çıktı

Ekonomik kriz, kuraklık, yayla yasakları ve TL'nin değer kaybı sonrası Van’ın otlu peynirinin kilosu 65 TL'ye çıktı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.